Ukrayna’dan gönderilen birinci tahıl gemisi Cibuti’ye ulaştı

Dünya Sıhhat Örgütünce (DSÖ) yapılan açıklamada, Cibuti’ye gelen tahılın, bilhassa kuraklık, çatışmalar ve besin sorunu ile gayret eden Doğu Afrika ülkelerine ulaştırılacağı kaydedildi.

Tahılın, Kenya, Somali ve Etiyopya üzere ülkelere dağıtılacağı tabir edilen açıklamada, birinci etapta sevk edilen tahılın 23 metrik ton olduğu ve 1,5 milyon şahsa 1 ay boyunca yetebileceği bilgisi paylaşıldı.

İstanbul’da yapılan mutabakat sayesinde Ukrayna’dan şimdiye kadar 1 milyon 43 bin 286 ton tahıl sevkiyatı yapıldı.

Afrika kıtasının doğusunda 1980’lerden bu yana görülen en şiddetli kuraklık dalgası, yaklaşık 13 milyon kişiyi açlığa mahkum etti.

2019’da çöl çekirgelerinin istilası sonrası ziraî üretimin gerilediği ve besin krizinin başladığı bölgede peş peşe yağmur devirlerinde de yağışların beklenenin çok altında gerçekleşmesi, yeni besin krizini tetikledi.

KÜRESEL BESİN FİYATLARI DÜŞECEK

Diğer taraftan, İstanbul’da imzalanan mutabakat ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte global besin fiyatları da düşecek.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE MÜSAADE YOK

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına müsaade verilmeyecek.

İSTANBUL’DAKİ MERKEZDEN DENETİM EDİLİYOR

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün denetimi İstanbul’da kurulan merkezde gerçekleştiriliyor.

Buna nazaran gemilerin takibi uydudan ve İHA’larla yapılıyor. Sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda şeffaf bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacak. Rusya da tahıl ve gübre ihracatı yapabilecek. Sevkiyatın yönetileceği merkez de İstanbul’da. 27 Temmuz’da açılan Müşterek Uyum Merkezi’nde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir