TTB’den kapsamlı aşı öneri şeması

TTB’nin hazırladığı  aşı şemasında özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kişiler için koruyuculuğu daha yüksek olduğundan mRNA aşılarını (ülkemizde BioNTech) ilk seçenek olarak önerdi.

TTB, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) onayladığı aşı seçeneklerinin arttırılmasını istedi.

SİNOVAC VE TURKOVAC SEÇENEKLERDE YOK

Covid-19 hastalığı geçirenler, daha önce aşı olanlar ile hiç aşı olmayanlar için detaylı hazırlanan aşı öneri şemasında, omicron varyantı sonrasında bilimsel verisi bulunan aşılara yer verildiği belirtildi. Bu nedenle şemada Sinovac ile Turkovac aşılarına yer verilmedi.

TURKOVAC İLE İLGİLİ  BİLİMSEL VERİLER AÇIKLANMADI

Sağlık Bakanlığının, TTB ve konuyla ilgili uzmanlık derneklerinin tüm ısrarlarına rağmen, Türkiye’de üretilen ve acil kullanım onayı verilen Turkovac’ın, “güvenli” ve “etkili” olduğu ile ilgili bilimsel verileri açıklamaması nedeniyle aşı tablosunda yer almadı.

TTB, hafta içinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek “Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları, ne yazık ki var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir