TRT, gerekçe göstermeden 25 yıllık savaş muhabiri Elif Akkuş’u açığa aldı

25 yıldır; terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın yargılandığı dava süreci, Güneydoğu’daki operasyonlar, 1999 Marmara sarsıntısı üzere toplumsal olayların yanında Irak, Suriye, Libya ve Mavi Marmara saldırısı üzere riskli yerlerde de vazife yapan Elif Akkuş, 20 Nisan’da açığa alındı.

Öte yandan Akkuş’un avukatı Hüseyin Ersöz, müvekkilinin açığa alınma yazısında, hiçbir münasebete yer verilmediğini tabir etti.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Ersöz, “Müvekkilimizin açığa alınma yazısında, hiçbir ‘gerekçeye’ yer verilmemiş olup; Avukatları olarak 04 Mayıs tarihinde yaptığımız yazılı müracaata da bugüne kadar bir karşılık alınamamıştır” dedi.

DAVA AÇMAK DURUMUNDA KALDIK”

Ersöz şunları belirtti:

Müvekkilimiz son misyon yerinde yaşamış olduğu “kaburga kırığı” nedeniyle raporludur. Başka yandan söze çağrılmasına dair resmi bir yazı da şimdi ne şahsına ne de bizlere bildiri edilmiş değildir. Halkın Haber Alma Hakkı doğrultusunda yayın yapmak dışında, açığa alınmasına münasebet olabilecek hiçbir konu olmamasına rağmen, hukuka karşıt formda gerçekleştirilen bu idari sürece karşı Ankara 25. Yönetim Mahkemesi’nde dava açılmak durumunda kalınmıştır. Meslek hayatı müddetince Mavi Marmara Baskını, Libya ve Suriye üzere çok kritik yer ve vazifelerde muvaffakiyet ile hizmet eden ve ödüllere layık görülen bir gazeteci hakkında uygulanan bu önlemin epeyce ağır olduğunu ve TRT’nin kurumsallaşmış kimliğine uygun bir yaklaşım olmadığını da söz etmekle yetiniyoruz. Husus, Disiplin Hukuku ve İdari Yargı istikametiyle takip edilmekte olup, kamuoyunu ilgilendiren boyutuyla, Müvekkilimizin sevenlerini ve bizleri arayan basın mensuplarını, yasal hudutlar içinde bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir