TOKİ konut başvurusu ne zaman açıklanacak? TOKİ başvuru sonucu nasıl öğrenilir?

TOKİ müracaatları sona ermesiyle birlikte, TOKİ konut başvurusu ne vakit açıklanacak ve TOKİ müracaat sonucu nasıl öğrenilir soruları gündeme geliyor. TOKİ konut başvurusu ne vakit açıklanacak? TOKİ müracaat sonucu nasıl öğrenilir? sorularına karşılık aranıyor. TOKİ kura çekimi sonuçları ne vakit açıklanacağı ve TOKİ müracaat sonucu nasıl öğrenilir vatandaşlar tarafından merak ediliyor. TOKİ konut başvurusu ne vakit açıklanacak? TOKİ müracaat sonucu nasıl öğrenilir? Ayrıntılar haberimizdedir…

TOKİ KONUT BAŞVURUSU NE VAKİT AÇIKLANACAK?

TOKİ lideri Ömer Bulut, TOKİ toplumsal konut projesi hakkında birtakım açıklamalar yaptı. Yaptığı açıklamada ise TOKİ kura çekimi hakkında bilgi verdi. Ömer Bulut şöyle söyledi; “81 vilayetimizde farklı ayrı kuralarımızı noter huzurunda çekeceğiz. Dijital ortamda bu kuralar yayınlanacak. Vatandaşlarımızın gözleri önünde kuralar çekilecek ve hak sahipleri belirlenecek.” Kelamlarının akabinde şöyle devam etti;

“608 bin lira en düşük fiyat. Tabi bu fiyata mal etmeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız yüzde 40 indirimli olanı tercih etti. Evvel konut müracaatlarını alıyoruz. Müracaat aldıktan sonra vilayetlere nazaran noter huzurunda kuraları seçeceğiz. Projeler muhakkak olduktan, temeli atıldıktan sonra kontrat imzalanıp ödeme yapılacak. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek olup, müracaat sahipleri ortasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecektir.

Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati Yönetimin web sayfasında duyurulacaktır.”

TOKİ kura çekimi ayrıntıları açıklandı. Kura çekimi tarihi etap etap yapılacaktır. Kura çekim tarihi Mart 2023’te son bulacak.

TOKİ KURA ÇEKİLİŞİ NASIL YAPILIYOR?

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Yönetim yetkilileri kontrolünde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malullerine konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri başka alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri öteki alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %20’isi kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri başka alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

4) Genç Vatandaşlara konut sayısının %20’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan müracaat sahipleri öbür alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

5) Öteki Konut Alıcı Adayları için Yönetimimizin genel uygulamalarında olduğu üzere kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra Yönetimin internet sayfasında açıklanacaktır.

Kurada, hak sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Müracaat yapılan Bankanın yetkili Şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecektir.

• Projenin bağımsız kısım listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

• Satışa sunulan konut sayısından daha az müracaat olması durumunda, müracaatta bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar ortasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

• İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda; konut belirleme kurası ile birlikte birinci kurada belirlenen hak sahipleri ortasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI:

Konut belirleme kurası ile konutu aşikâr olan alıcılar Yönetimin tespit edeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Kontratı imzalama süreçlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama evresinde;

• Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine nazaran alınacak olan Projenin bulunduğu vilayet hudutları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak şartı ile ikamet ettiğini kanıtlayacak doküman,

• Hane halkı gelirinin (Kendisi, eşi ve 18 yaş altı çocukları) en fazla net 16.000₺ (İstanbul için 18.000₺) olduğunu kanıtlayan gelir evrakları (Başvuru tarihi itibariyle),

• Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi yahut tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sıhhat heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

• Emekli Vatandaşlar, Toplumsal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik evrakı yahut emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek dokümanlar ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek müracaat kaidelerine sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

KDV ÖDEMESİ;

Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek Katma Bedel Vergisi fiyatı peşin olarak tahsil edilecektir.

DEVİR SÜREÇLERİ :

Hak sahibi olup kontrat imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Gayrimenkul Satış Süreçleri Özel Hukuk Kararlarına tabidir.

TOKİ MÜRACAAT SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı tarafından 250 Bin Toplumsal Konut Projesi kapsamında inşa ettirilecek konutlar için; T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje Vilayetinde bulunan yetkili Şubeleri ve E-Devlet aracılığı ile yapılacak müracaatlar 14.09.2022 – 31.10.2022 tarihleri ortasında kabul edilecektir. E-Devlet Müracaatları 28.10.2022 tarihinde sona erecektir.

Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacaktır. (Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan “Konut Belirleme Kurası” ile belirlenecektir.)

Başvuru Bedeli 500 TL alınacaktır.

Başvurular; 6 kategoride kabul edilecektir;

1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri”

2. Kategori olan “Gazi (Kıbrıs,Kore) Vatandaşlarımız”

3. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımız”

4. Kategori olan “Emekli Vatandaşlarımız”

5. Kategori olan “Yaşı 18-30 ortasında olan Genç Vatandaşlarımız”

6. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

• Müracaat devri bitiminden sonra “Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; Yönetim yetkilileri kontrolünde gerçekleştirilecektir. Müracaat toplanan projeler için kura yeri ve saati Yönetimin web sayfasında duyurulacaktır.

• Konutların,adet, brüt m²,net m² ve fiyat bilgileri projenin ihalesi yapıldıktan sonra katılık kazanacaktır.

• Projelerin ihalesi yapılıp, bağımsız kısım listesi ve şerefiyeli satış fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte, asil hak sahipleri için “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

• Projeye kâfi talebin oluşmaması yahut zorlayıcı sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgi verilecektir.

Hak sahiplerine konutlar; %10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

Hak sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki sefer, bir evvelki 6 aylık periyottaki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. Birinci dönemsel artış kontrat tarihine nazaran İdarece belirlenecektir.

Taksit ödemeleri, mukavele tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir