Tesla çalışanları ofise dönüş politikasını eleştirdikleri için kovuldular

Elon Musk’ın şirketlerinde krizler bitmiyor. Twitter’da yaşanan idare değişikliğiyle uyguladığı katı çalışma kuralları tüm dünyadan tenkitler alırken, sansasyonel teknoloji başkanını Tesla’da da diğer meseleler bekliyor.

İki Tesla çalışanı, Elon Musk’ın tweet’lerinden ve katı ofise dönüş siyasetinden şikayet ettikleri için kovulduklarını söylüyor. Aralık ayının başlarında Ulusal Çalışma İlgileri Kurulu’na yapılan şikayetlere nazaran; çalışanlar çalışma şartlarını tartıştıkları için kovulduklarını tez ediyorlar.

Avukatlarının yaptığı basın açıklamasına nazaran; çalışanlar Tesla’nın idare grubuna mektup yazan bir kümenin kesimiydi.

Mektupta; çalışanlar, mayıs ayında duyurulan ve tüm Tesla çalışanlarının haftada en az 40 saat ofiste çalışmasını gerektiren katı ofise dönüş siyasetinde değişiklik yapılması davetinde bulundu. O sırada Musk ise, ofise dönüş siyasetini kabul etmeyen çalışanların kendilerine yeni bir iş aramalarını tweet’lemişti.

Çalışanların avukatları, Musk’ın cinselleştirilmiş tweet’lerinin Tesla’nın taciz zıddı siyasetini ihlal ettiğini de söyledi.

Tesla uzun müddettir şirketteki ve fabrikalardaki yaşanan çalışma sıkıntılarıyla gündeme geliyordu. Kasım ayında, bir küme SpaceX çalışanı da Musk’ın davranışını anlatan açık bir mektup yazdıktan sonra kovulduklarını söyleyerek emsal bir şikayette bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir