Teknolojiyle gelen evde sağlık çözümleri

Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben GeminiLab kurucusu Deniz Gürbüz. Bilgisayar mühendisliği mezunuyum, çalışma hayatım boyunca farklı teşebbüslerde eser odaklı rollerde çalıştım. İş hayatına atılmamdan kısa bir müddet sonra bilhassa sıhhat alanındaki teknolojik gelişmeleri daha yakından ediyorum.

GeminiLab nasıl kuruldu?

Tüp bebek merkezlerinin kullanabilecekleri yapay zeka dayanaklı bir sperm tahlil aygıtı geliştirme projesinde çalışıyordum. Bu sayede hem klinikleri hem de son kullanıcı olan hastaları gözlemleme fırsatım olmuştu. Sperm testi sürecinin hastalar için ne kadar rahatsız edici olduğunu birinci sefer burada gördüm. Bu testin idrar testi sürecinden hiçbir farkının olmaması beni hayli şaşırtmıştı. Her ne kadar hamilelik denince akla birinci biz bayanlar geliyor olsak da sperm sıhhati, hamilelik muvaffakiyetini ve doğacak bebeğin sıhhatini direkt etkiliyor. Birinci başlardaki ferdî motivasyonum, daha çok bayanlar üzerindeki hamilelik baskısını kaldırmaya yönelikti. Erkekleri de denkleme katarak herkesin kendini daha rahat hissedebileceği bir sıhhat tahlili üzerine düşünmeye başladım.  Sorunun derinine indikçe gördüm ki aslında bayanlar kadar erkekler üzerinde de yerleşmiş bir toksik baskı var. Milyonlarca erkek, tıpkı bayanlar üzere yaşadığı belirli başlı meseleleri lisana getirmekten çekiniyor. Toplum ve aile baskısı bunun esas sebebi, tıpkı bayanlar üzere. Genel olarak üreme sıhhatine olan bakış açımızı değiştirmediğimiz sürece ne bayanlar üzerindeki ne de erkekler üzerindeki bu baskıların yok olacağını düşünmüyorum. Tam olarak bu vizyonda da itimat, konfor ve mahremiyet kıymetlerini temel alarak GeminiLab’ı (Eski ismiyle Spermatorial) kurduk.

İlk eseriniz sperm testi üzerineydi, değil mi ? Aldığınız birinci reaksiyonlar nasıldı?

Tabii ki insanlara değişik geldi. Bizi seven, aferin diyen tabipler da oldu, olmaz o denli iş diyen uzmanlar da. Halbu ki tüm Dünya’da yıllardır işleyen bir tahlili ülkemize uyarladık. Bugün ise meskende kan toplama kitini de ekleyerek toplamda 10 farklı testte, bir çok büyük kentte hizmet veriyoruz. Kullanıcımız hazır olduğunda, kitini adresinden özel kurye aracılığıyla alarak partner laboratuvarımıza getiriyoruz. Birebir gün içinde laboratuvar ortamında, uzmanlar tarafında yapılmış tahlil sonuçlarını epey anlaşılır bir lisanda kullanıcıya raporluyoruz. Raporumuzda her bir parametreyi ülkü referans aralıkları ile birlikte ayrıntılıca açıklıyoruz. Ayrıyeten, uzman görüşü almak isteyen kullanıcılarımız için üroloji, jinekoloji ve cinsel terapi alanlarında online hekim görüşmesi de sağlıyoruz. Tüm bu hizmet süreçlerini titizlikle geliştirdiğimiz, KVKK uyumlu teknolojik altyapımız üzerinden yürütüyoruz. Kullanıcı, hekim, laboratuvar olmak üzere tüm paydaşlara sunduğumuz özel panellerimiz var. Kullanıcılarımızı GeminiLab sistemine eşsiz kodlar ile tanımlıyoruz. Bu sayede hizmet mühletince kişinin ismini dahi paylaşmayarak şahsî bilgi gizliğini en üst düzeyde koruyoruz. Yani geldiğimiz bu noktada GeminiLab’ı sırf kitler özelinde değerlendirmenin oldukça eksik bir kıymetlendirme olacağına inanıyorum 🙂

Tam da pandemi sürecinde başlamışsınız, nasıl geçirdiniz bu süreci? Büyüyebildiniz mi ?

Aslına bakarsanız pandemi müddetince yaşadığımız yasak süreçleri bizim için bir fırsat oldu. Bilhassa hastanelerden uzak durmaya çalıştığımız o günlerde, beşerler birinci kere duydukları GeminiLab’a talih verdiler. Ve neyse ki bu insanları hayal kırıklığına uğratmadan, hem büyüdük hem de her geçen gün kendimizi geliştirdik. Aldığımız geri bildirimlere ve kullanıcı memnuniyetine son derece kıymet veriyoruz. Bugüne kadar bir çok muvaffakiyete ulaştık; Coenda Group şirketlerinden Coenda Health&Food’dan 150 bin dolarlık bir yatırım aldık. İrlanda merkezli şirketimizi kurarak Avrupa’ya açılmak üzerine önemli adımlar attık. Yerli ve yabancı bir çok platformda kendimizi anlatma fırsatı bulduk. Sırf bayan girişimcilerin yarıştığı WomenStartupCompetiiton’da, ve yeniden sırf sıhhat teşebbüslerine odaklanmış Startupbootcamp programında finale kalan teşebbüslerden biri olduk. Çok bedelli grubum ile daha kaç başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Bu bir ilandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir