Taşınabilir uygulama üzerinden yemek siparişleri yaygınlaşıyor

Türkiye pazarında birinci örnekleri 2000’li yıllarda görülmeye başlansa da online yemek siparişi uygulamaları çığ üzere çoğaldı ve bilhassa global Covid-19 salgınıyla birlikte çabucak hemen her meskene girdi. Türkiye’nin birinci “unicorn”unu çıkaran kesimin geçen yıl yaklaşık 6-10 milyar lira ortasında ciroya ulaştığı iddia ediliyor. Bölüm tıpkı vakitte değerli bir istihdam alanına da dönüştü.

PRİMLER ELEŞTİRİLİYOR

Lokanta ve büfe işleten yeme içme dalı esnafı da yüksek primlerden ve geç ödemelerden şikaâyetçi olsa da esnafın dijital dünya ile tanışmalarını sağladığını söylüyor. Eski ve esaslı esnaf için işler salgından sonra olağana dönse de yeni açılan yerler, online uygulamalar ile ticari hayatına başlayabildiklerini söylüyor.

Şişlideki bir öbür kebapçı, “Ben buranın yerlisiyim, kemik müşterim var, hâlâ telefonla da birçok sipariş alıyorum lakin yeni açılan yerler hiç telefonla sipariş almadan bütün günü online uygulamalar ile geçirebiliyor” dedi. 

Öğle yemeği saatinde şişlide bir restorandan paket servis alan Taylan Kuş, isimli bir yurttaş, 2019 yılından bu yana telefonla hiç sipariş vermediğini söyledi. Bilhassa indirim kampanyalarının kendisini çok cezbettiğini söyleyen Kuş, şöyle devam etti: 

KAMPANYAYA KOŞU

“Son bir yıldır birinci sefer şu an elden paket alıyorum. O da hem yolumun üstünde olduğu için hem meskende bekleyemeyecek kadar aç olduğum için geçerken alayım diye düşündüm. Yoksa evvel bütün uygulamalara girip tek tek kampanya ve fiyat kıyaslayıp o denli sipariş veriyorum” dedi. Online yemek siparişleri verdiği platform tercihini sorduğumuz Kuş şöyle karşılık verdi: “Önceliğim kampanya oluyor alışılmış dediğim üzere. Lakin genel olarak o dönemki marka imajı da etkiliyor.” 

YEMEKSEPETİ ABONELİK MODELİYLE BÜYÜYECEK

Türkiye’nin “h-ticaret” şirketi Yemeksepeti’nin, yakın vakitte “Yemeksepeti+” üyelik programını müşterilerine sunacağı açıklandı. 

Yetkililerin verdiği bilgiye nazaran yılın son çeyreğinde seçilmiş kullanıcılarla gerçekleştirilecek testten sonra program 2023’te devreye girecek. Aylık abonelik fiyatı karşılığında üyelere pek çok özel avantaj ve ayrıcalık sunulacak. Yetkililer şu vurguyu yaptı: “Bir öbür dikkat çeken avantaj ise fiyatsız gönderim olarak öne çıkıyor. Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle’nin yanı sıra, Yemeksepeti teslimatlı yemek siparişlerinde de Yemeksepeti+ üyelerinden gönderim fiyatı alınmayacak.” Ayrıyeten ayrıcalıkların işbirlikleri sayesinde farklı markaların da sisteme dahil olmasıyla zenginleşeceğini belirtildi.

DOMİNO’S 245 DERECE İLE TÜKETİCİYE ULAŞIYOR

Domino’s’un, “mahallenin pizzacısı” sloganıyla doyurmaya doymadığı ve yeni bir yaz kampanyasıyla pizza severlere ulaştığı açklandı.

Buna nazaran 28 Ağustos günü bitimine kadar domino’s.com.tr ya da taşınabilir uygulama üzerinden 2 orta uzunluk pizza siparişi verenler yalnızca 55+55 TL ödeyecek. Yetkililer, “Domino’s fırınında 245 derecede piştikten sonra el değmeden paketlenen inanılmaz lezzetli pizzalar, Domino’s tutkunlarını memnunluktan uçuruyor” dedi. Ayrıyeten kampanyadan yararlanıp sipariş verenler, şirketin taşınabilir uygulamasıyla “Siparişim nerede?” sorusuna anında cevap bulacak. Bu sayede siparişlerinin durumunu cep telefonundan takip ederek pizzalarının ne vakit fırından çıktığını, kuryenin kaç sokak uzakta olduğunu ve kaç dakika sonra kapıya ulaşacağını anlık görecek.

TEKNOLOJİ VE ESER GELİŞTİRME HIZLANDI

Her geçen gün büyüyen kesime yeni isimlerle farklı isteklere yönelik uygulamalar da ekleniyor. 

Türkiye pazarında tanınmış lokantaların bireye özel kuryelerle dağıtımını yapan bölümün lüks segmentteki temsilcisi Fuudy, geçen günlerde yeni bir yatırım aldı. Techmine’dan 11 milyon dolar değerleme üzerinden 300 bin dolar yatırım alan Fuudy, yatırımı büyük ölçüde teknoloji ve eser geliştirme alanında kullanmayı hedefliyor. İki yıl içinde aldığı 3. yatırım olan Techmine yatırımı ile markanın değerlemesi 7 ay içinde 10.1 milyon dolardan 11 milyon dolara çıkmış oldu.

VEGANLARA ÖZEL SEÇENEK DE GELDİ

Online yemek sipariş uygulamalarında artan çeşitlilikler her türlü muhtaçlığa yöneliyor. Bunun son örneği de geçtiğimiz hafta hayata geçen vegan yemek siparişi uygulaması VEGO oldu. Son günlerde artan vegan vejetaryen beslenme alışkanlığı, sipariş uygulamalarında şimdi karşılığını bulamamışken bölümdeki boşluğu fark eden teşebbüsçüler pilot bölge olarak seçtikleri İstanbul Kadıköy’de 19 Ağustos’ta hizmete başladı. Teşebbüs, hizmete başlamadan evvel 100 milyon TL değerleme ile tohum öncesi yatırım aldığını duyurdu. “Friends&Family” halinde gerçekleşen yatırım cinsinde öne çıkan isim ise Şerif Aras Doğruel oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir