Süleyman Soylu: Hesabını sorarız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’in Derik ilçesindeki kazaya ait, “Şoförlerin ikisi gözaltında. Biz, milletimizin bize olan itimadına helal getiremeyiz. Kimin ihmali varsa hesabını sorarız. Sormak da zorundayız” dedi.

Mardin’in Derik ilçesinde dün saat 18.00 sularında meydana gelen ölümlü kaza ve akabinde 18.20’de bir tırın kaza yerinde toplanan vatandaşların ortasına dalması sonucu yaşanan kazada 20 kişi hayatını kaybetmişti.

“20 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Derik ilçesindeki kazaya ait açıklamada bulundu. Dün, Gaziantep’te 15 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Onun acısıyla sarılmışken akabinde Mardin’in Derik ilçemizde 20 vatandaşımızı tekrar bir trafik kazasında kaybettik. Allah, kaybettiklerimizi cennetiyle müşerref eylesin. Duamız ve niyazımız budur.

*Dün akşam itibariyle kazadan çabucak sonra 18.00’de birinci kaza, 18.20’de de ikinci oluyor. Vatandaşlarımız birinci kaza sonrası yardım isteğiyle o kazada yaralananlara yardımcı olmak için ortaya koymuş oldukları fedakarlık maalesef hiç beklenmedikleri tır kazasıyla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet teşkil etti.

*Anında gerek Kızıltepe olsun, gerek Mardin, gerekse Derik Hastanelerine yaralılarımızın sevki sağlandı. Diyarbakır’a da sevk sağlandı. Hem yolda kaybettiklerimiz oldu, hem kaza anında kaybettiklerimiz oldu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARIYLA DERİK’E İNTİKAL ETTİK”

Kazanın olduğu andan itibaren büyük bir sabır içerisinde olan Derik halkına bu memleketin bir evladı olarak şükranlarını söz ettiğini belirten Bakan Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Bu acıyı hem içlerine gömdüler, hem de büyük bir sabır gösterdiler. Gerek cenazelerin defni esnasında, gerekse taziye konutlarında Derik halkının bu büyük sabır içeren, metanet içeren arkadaşlarımızla birlikte, valimiz, Emniyet Genel Müdürümüz, milletvekillerimiz, vilayet liderlerimiz, belediye liderlerimiz tüm arkadaşlarımızla birlikte şahit olduk ve bir kere daha minnettarlığımızı söz ediyoruz.

*Kazanın birinci anından itibaren Cumhurbaşkanımıza durumu arz ettikten sonra kendilerinin talimatı derhal Derik’e intikal etmemiz oldu.

*Yine kazazedelerimizi de, ailelerimizi de yalnız bırakmayacağımızı, devlettin tüm imkanlarıyla yanında olacağımızı hem kendilerine söylemeye çalıştık, buradan da bir defa daha tabir etmek istiyorum. Bu, büyük bir felaket, Cumhurbaşkanımızın tabiriyle büyük bir kaza. Allah, bir daha bu türlü bir kaza ile hiçbirimizi sınamasın.

“4-4,5 SAATTE BÜTÜN OTOPSİLERİ TAMAMLANMIŞ”

Türkiye’deki kazaları muhakkak bir düzeye düşürdükleri anda bu türlü bir kaza ile karşı karşıya kaldıklarını aktaran Bakan Soylu, şunları söyledi;

*Daha çok çalışmamız gerektiğini anladığımızı bir defa daha söz etmek istiyorum. Bütün cenazelerimizi defnettik. Başsavcımızda, savcılarımızda cenazeleri biran evvel sahiplerin teslim edebilmek, gece yarısı da cenazelerimizin definleri oldu.

*4-4,5 saatte bütün otopsileri tamamlanmış oldu. Gerek sıhhat teşkilatımız, gerek yargı teşkilatımız herkes elinden geleni bilhassa bekletmemek ismine ortaya koydular ve gerçekleştirdiler. Vatandaşlarımızın etraf yolu talebi oldu. Mazıdağı ve Derik ortasındaki yolda eğim var. Ulaştırma Bakanlığımızla görüştük.

*Bunu da Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Vatandaşlarımızın temel itibariyle gerek ağır vasıta olsun Derik’in içinde geçmemesi talebi var; haklılar. Bu taleplerini de valimizde burada yakın bir vakitte ihaleleri yapılıp inşallah Ulaştırma Bakanlığımızda buraya gelecek, bunu çabucak hayata geçirmeye çalışacaklar.

*7-8 tane evladı olan baba var, 3 tane çocuğu olan anne var, hepsini olayın anında yaşıyorsunuz. Allah, kimseyi de evlat acısıyla karşı karşıya bırakmasın. Allah rahmet eylesin.

“BÖYLE BİR ŞEY KELAM KONUSU DEĞİL”

Soruşturmanın çok taraflı sürdüğünü tabir eden Soylu, kelamlarını şöyle tamamladı:

*Hiçbir şey candan değerli değildi. Bu soruşturma bütün taraflarıyla, bir tek eksik görsek vatandaşımızdan fazla biz hınçınlanırız ve gereğini yerine getiririz, bedelini ödetiriz. İki tırda buradan ihracat gerçekleştiren bir firma gerçekleştirmiş.

*Şoförlerin ikisi gözaltında. Biz, milletimizin bize olan itimadına helal getiremeyiz. Kimin ihmali varsa hesabını sorarız. Sormak da zorundayız. Vazifemiz de tam manasıyla budur. Şoföründen yoluna kadar bütün soruşturma devam etmektedir. Üçüncü tırın varlığı gerçek dışı bir değerlendirmedir.

*Olayın üçüncü bir tırın varlığı, ona ateş açıldığı üzere bir kıymetlendirme gerçek dışı bir değerlendirmedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu coğrafyası taziye coğrafyasıdır. Beşerler birlerinin acılarına masraflar.

*Dün akşamdan beri dedikoduların hiçbirisine Derik halkı sabırlı oldu. Biz mecnun miyiz ki cenazeye gelen insanlara GBT sorgulaması yapalım. Bu türlü bir şey kelam konusu değildi. Son aldığım bilgi 5 kişi hastanelerde kaldı. Ağır bir durumları kelam konusu değil. İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir