Stiglitz: Çok sert faiz artışları enflasyonu daha da körüklüyor

Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz şahin faiz siyasetlerinin enflasyonu daha da makûs bir hale getirdiğini söyledi.

Nobel ödüllü Amerikalı ekonomist Joseph Stiglitz arz kaynaklı enflasyon riskini azaltmak için faizleri çok agresif bir biçimde artıran merkez bankalarının enflasyonu tetiklediğini söyledi.

Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Stiglitz, pandemi nedeniyle uygulanan karantinaların akabinde faaliyetlerin tekrar başladığı Çin üzere ülkelerde olağana dönüş gayretinin sürdüğünü belirterek “Küresel iktisadın daha evvel yapılmamış bir şeye katlanmak zorunda kaldığını” söyledi.

‘FAİZ YÜKSELTMEK ARZ İSTİKAMETLİ PROBLEMLERİ ÇÖZMÜYOR’

Bloomberg’e konuşan 79 yaşındaki ekonomist, “Faiz oranlarını yükseltmek arz taraflı problemleri çözmüyor. Hatta durumu daha da kötüleştirebilir zira şu anda yapmak istediğimiz arz taraflı darboğazlara daha fazla yatırım yapmak fakat faiz oranlarını yükseltmek bu yatırımları yapmayı daha da zorlaştırıyor” tabirlerini kullandı.

Politika yapıcılar tarihi seviyelerdeki enflasyonu dizginlemek ve fiyatların gelecekteki seyrine ait beklentileri denetim altında tutmak için sıkı para siyasetine güveniyor. Lakin Stiglitz bu yaklaşımdan o kadar emin değil.

Ünlü ekonomist, ABD ve öteki ülkelerin ekonomilerinde şirketlerin iş hacmini kaybetmeden fiyatları yükseltebildiği piyasa gücüne ait açık işaretler olduğunu belirtti ve faiz artışlarının daha fazla enflasyona yol açabileceğini söyledi.

‘SORUNUN TEMEL KAYNAĞINA İNMEYECEKLER’

Ünlü ekonomist mesken sahiplerinin kiralar yoluyla kiracılara daha yüksek faiz maliyetleri yüklediğine ve fiyat artışını tetiklediğine dair ispatların bulunduğu ABD konut piyasasına atıf yaptı.

Stiglitz, faiz oranlarını yükseltmenin daha fazla besin ve güç üretimini beraberinde getirmeyeceğini düşündüğünü söyledi ve “Sorunun temel kaynağına inmeyecekler ve asıl risk bunun işleri daha kötüleştirecek olması” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir