Soyer: İzmir’de hükümetin 1 tane U tabelası yoktur

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in çağdaş ve çevreci ulaşım gayesi doğrultusunda Çiğli Tramvayı’nda sona gelen, Buca Metrosu’nun üretimine başlayan, Narlıdere Metrosu’nu ise bu yıl içinde açacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi kente yeni bir çizgi daha kazandırıyor. İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin 6’ncı kademesi olacak Karabağlar-Gaziemir Metro Sınırı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan merasimle tanıtıldı.

SOYER: OK YAYDAN ÇIKTI

Devam eden yatırımlar hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kenti demir ağlarla örmeye devam edeceklerini belirtti. Lider Soyer, “Heyecanımız çok büyük. Tarihi bir an. Üstelik içinde bulunduğumuz konjonktürü düşünürseniz ne kadar büyük tarihi bir an olduğu daha düzgün anlaşılır. Ok yaydan çıktı. Bugün o maksada hakikat birinci adımı atıyoruz. Heyecanımız sahiden çok büyük. Yola çıktığımız vakit çalışma arkadaşlarıma İzmir’i demir ağlarla öreceğiz demiştim. Ülkemizin kurucu iradesinin bu üniversal vizyonuna sadık kalarak cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında İzmir’i iki yeni metro çizgisiyle kavuşturuyoruz” dedi.

“DEVAM EDECEĞİZ”

Karşıyaka Tramvayı ile entegre olacak Örnekköy Tramvayı ve Otogar-Kemalpaşa Metro çizgileri için de hazırlıklarının ağır formda devam ettiğini söyleyen Lider Tunç Soyer, “Dünyanın tüm çağdaş kentleri üzere, İzmir’in her karışını demir ağlarla örüyoruz, örmeye devam edeceğiz” dedi.

32,6 kilometrelik sınırın tamamlandığında İzmir’in en uzun metro sınırı unvanını alacağını, tamamı yer altında olacak 24 istasyon bulunacağını belirten Soyer, günde 340 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Soyer, “Buca Metrosu, 765 milyon euroluk bütçesiyle İzmir tarihinin en büyük yatırımıydı. Karabağlar-Gaziemir Metro çizgisinin toplam maliyeti araçlarıyla bir arada 2 milyar 105 milyon euro olacak. Kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz. 2 milyar 105 milyon euroluk yatırım sayısı nitekim şu anda yalnızca İzmir’in değil Türkiye’nin en kıymetli sayılarından olacak. Üstelik bunu baştan sona İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla başaracağız” dedi.

“OYUNCAK TREN BİLE ALAMIYORSUNUZ”

Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı’nda Konak kontağının da General Asım Gündüz durağı ile kılçık çizgisi denen bir sistemle bağlanacağını tabir eden Soyer, birçok çizginin birbirine bağlanacağını söyledi. Lider Soyer, “Tüm bu ekonomik şartlar altında, yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, darboğazda, dolar ve euro başını alıp gitmişken biz çalışmaya devam ediyoruz; devam edeceğiz. Ne yazık ki 2023 yılı yatırım programında Otogar-Halkapınar Metrosu için dokuzuncu sefer 2014’ten bu yana 3 bin liralık bütçe koymaya devam ediyorlar. Yalnızca bu hatta değil Selçuk Ortaklar, Ödemiş Kiraz demiryolu projelerine de ayrılan bütçe biner lira. Oyuncak tren bile alamıyorsunuz” dedi.

“1 TANE U HARFİ YOK”

Merkezi hükümeti yatırımlar üzerinden eleştiren Soyer, “İzmir merkezi bütçeye 40 koyup 1 almaya devam ediyor. İzmir’in hak ettiği kent hayatını kurmak için, kaynağı nerede olursa olsun bulup İzmirlilere getirmeye, onların hizmetine sunmaya devam edeceğiz. İzmir’in kent içi ulaşımında bir dünya kenti olması için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kaybedilen yılları telafi etmek için varımızı yoğumuzu ortaya koyuyoruz. Gururla söylemek istiyorum, İstanbul’da birçok metro girişinde U harfi vardır. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı metrolar. İzmir’de hükümetin 1 tane U tabelası yoktur. Çıktığımız bu yolda, geri dönüş yok. Ok yaydan çıktı. Tüm zorluklara karşı İzmir’e hizmet getirmeye devam edeceğiz. Kararlıyız, İzmir’i demir ağlarla öreceğiz demiştik. Örmeye devam edeceğiz. Biliyorum çok az kaldı bir şey değişecek her şey değişecek” dedi.

“YENİ METRO ÇİZGİSİNDE NEŞET ERTAŞ DURAĞI”

Ülkenin aydınlığı için birlik beraberlik iletisi veren Lider Soyer, İzmir’de Karabağlar’da uzun yıllar yaşayan Neşet Ertaş’ın isminin bir durağa verileceğini açıkladı. Tanıtım merasimi Neşet Ertaş’ın türküsü ve alkışlarla sona erdi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “Cumhuriyetin 100. yılına yakışacak İzmir’in en büyük yatırımı. Tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Gaziemir ilçesi Tunç Soyer liderimizle birlikte altın çağını yaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 Kasım ayında ön proje ihalesi yaptı. Çalışmalar devam etti. Gaziemir için 100 yıllık bir hayal. Dedemin ismini taşıyan Abdullah Arda Meydanı’nın altından metro geçecek. Hiç hayal etmediğim süratte ilerleyen bir proje” dedi.

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Metronun Karabağlar’a gelmesi, buradaki kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte kentin gelişimini, dönüşümünü sağlayacak planlara sürat kazandıracak. Bu istikametiyle Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyorum. Yalnızca bir ulaşım projesi değil dönüşüm projesi, kentin gelişim projesi olarak kabul etmek gerekir” dedi.

Menderes Belediyesi Lider Vekili Erkan Özkan, “İlçemizi de kapsayacak olan proje ilçemize her tarafıyla artı bir kıymet katacaktır. Uzun müddettir beklediğimiz projeyle Menderesli hemşerilerimiz konfora ulaşacaktır. Bu memnunluğu bize yaşattığı ve tüm kısıtlamalara karşın İzmir’i demir ağlarla örmeye devam ettiği için Liderimiz Tunç Soyer’e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki tanıtım toplantısına Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Karabağlar Belediye Lideri Muhittin Selvitopu, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Lideri Mustafa İduğ, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Menderes Belediyesi Lider Vekili Erkan Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Manisa Alaşehir Belediye Lideri Ahmet Öküzcüoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının liderleri ile temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen Aralık ayında Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda ve iki ilçenin bürokratlarıyla bir ortaya gelerek proje ait proje ait bilgi vermişti.

İzmir Ulaşım Ana Planı’na uyumlu biçimde hazırlanan hatta,  2030 yılında günlük 340 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Anketler yapılarak ve nüfus yoğunluğu fazla bölgeler belirlenerek çizilen sinirle bilhassa Karabağlar ilçesinin Eskiizmir, Bozyaka semtleri ile Gaziemir bölgesindeki ulaşıma ve trafiğe nefes aldırılması amaçlanıyor.

24 istasyona sahip proje güzergahı mevcut metro çizgisinin Stadyum İstasyonu’na entegre edilerek, bağımsız istasyonla başlayacak. Yeni metro çizgisi sırasıyla Konak, Halkapınar, Besin Çarşısı, Tepecik, İstikbal, Gürçeşme, Yeni Yol, General Asım Gündüz, Çalıkuşu, Eski İzmir, Seniha Mayda, Dostluk Bulvarı, Atatürk A.T.M.L., Altan Aydın, Fuar İzmir, ESBAŞ, Gaziemir Eski Kaymakamlık, Abdullah Arda, Gaziemir Stadyum, Gaziemir Güvenpark, Adnan Menderes Havaalanı, Sanayi, Görece ve Menderes olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar-Gaziemir Metrosu için hazırladığı projeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’nün onayını sundu. Onayın akabinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yatırım programına girmesi için gönderilecek ve imal ihalesi hazırlıkları başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir