SON DAKİKA HABERİ: SMA tedavisinde yeni bir ilaca onay

Son dakika haberi! SMA Bilim Şurası’ndan bir ilaca onay, bir ilaca veto çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantıda Risdiplam etken unsurlu ilacın SMA tedavi rehberine eklenmesine karar verildi.

Böylece SMA tedavi rehberinde Nursinersen ve Risdiplam ile ilaç sayısı 2’ye yükselmiş oldu.

“RUHSATLANDIRMADA SON ETABA GELİNDİ”

Bakan Koca, toplantının akabinde yaptığı açıklamada, şurup olarak kullanılan Risdiplam etken unsurlu ilacın ülkeye girişi için firma tarafından yasal müracaatların yapıldığını, ilacın ruhsatlandırılmasında da son basamağa gelindiğini söyledi.

Koca, “Bu ilaçla ilgili ruhsat sürecini önümüzdeki günlerde sonuçlandırmış olacağız. Bu ilacın aktifliği bilinen nursinersen tedavisinin uygulanmasının güç olduğu hastalar için seçenek olarak sunulmasına karar verilmiştir. Ülke bilgileri arttıkça Bilim Heyeti tarafından uygulama asılları yine gözden geçirilecektir” dedi.

Koca, böylece SMA hastaları için artık iki ilacın tedavi rehberinde yer alacağını vurguladı.

ZOLGENSMA’YA ONAY ÇIKMADI

Bilim Şurası, ailelerin ağır olarak talep ettiği Zolgensma ilacına ise onay vermedi. İlaca yönelik değerlendirmelerin devam edeceği belirtildi.

Bakan Koca, “gen tedavisi” olarak da bilinen Zolgensma isimli ilaca ait ise şu açıklamayı yaptı:

“Bilim Şuramız tarafından yapılan değerlendirmede Zolgensma isimli ilaçla tedavinin başka tedavilere üstünlüğünü gösteren mukayeseli bir bilimsel çalışmanın hala bulunmadığı görülmüştür. Lakin, Zolgensma isimli ilacın 0-6 hafta yenidoğan taramasından gelen semptomlu olmayan SMA Tip 1 bebekler üzerinde başka ilaçlara benzeri aktifliğinin olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Yeni bir inceleme yapılması için ilgili firmadan gerçek hayat dataları talep edilerek yeni bir kıymetlendirme yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

“SMA HASTALARINA GEREKLİ TAKVİYE VERİLMEYE DEVAM EDECEK”

SMA hastalarının tedavileri için gerekli tüm takviyenin verilmeye devam edeceğinin altını çizen Bakan Koca açıklamasında, “Özellikle belirtmek isteriz ki, umudun suistimaline şimdiye kadar müsaade vermediğimiz üzere bundan sonra da müsaade vermeyeceğiz. Ailelerimizin umudunun ticari emellere alet edilmesine istek göstermeyeceğiz. Lakin bilimsel delille aktifliği ispat edilmiş her tedavi için ise gereken kolaylığı sağlamaya hazırız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir