Selahattin Demirtaş yazdı: HDP, Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, HDP’nin Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kurucu modülü olduğunu ve kendi öz gücüyle de parlamentoya gireceğini belirterek “HDP’nin kimseden bakanlık, milletvekilliği talebi yoktur” tabirlerini kullandı.

HDP’nin 11 unsurluk tavır evrakını hatırlatan Demirtaş, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ile takımı tüm bu niyetlere, prensiplere hürmet duyuyor, bedel veriyorsa bunu şahsen kendisinden duymak ister” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın, T24’te yayımlanan ‘HDP, Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?’ başlıklı yazısı şöyle:

HDP, Kılıçdaroğlu’ndan ne isteyecek?

“Geçmiş yılların adaletsizlikleri, kabahatleri, yolsuzluklarıyla ilgili ne yapılacak? Toplumsal kutuplaşmanın bitmesi ve eşitsizlik sorunu nasıl ele alınacak?”

Başlıktaki soru yanlış aslında.

Benzeri bir soru, Cumhur İttifakı’nın yeni ortaklarına sorulabilir. Gerçekten her biri, birkaç milletvekilliği isteyip ittifaka katıldılar.

Oysa HDP, Millet İttifakının modülü değil, olmak üzere bir isteği de yok.

Zaten HDP, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın kurucu modülü ve kendi öz gücüyle de parlamentoya girecektir. Hasebiyle HDP’nin kimseden bakanlık, milletvekilliği talebi yoktur.

HDP, önümüzdeki periyotta parlamentonun ana muhalefet partisi olmaya adaydır.

Bununla birlikte HDP’nin duymak ve emin olmak istediği şey, yeni periyotta demokratik değişimin ciddiyetle, samimiyetle ele alınıp alınmayacağıdır.

İfade özgürlüğünden örgütlenme ve şov hakkına, bayan eşitliğinden etraf haklarına, kültürel haklardan demokratik siyaset hakkına kadar temel haklara nasıl yaklaşılacak? İktisattan eğitime, adaletten sıhhate kadar temel siyasetler ne olacak? Kürt sorunu TBMM’de, toplumda ve medyada özgürce konuşulup tartışılabilecek mi, barışçıl demokratik anlayışla Türkiye’nin birliği içinde tahlile nasıl bakılacak?

Geçmiş yılların adaletsizlikleri, kabahatleri, yolsuzluklarıyla ilgili ne yapılacak? Toplumsal kutuplaşmanın bitmesi ve eşitsizlik sorunu nasıl ele alınacak?

Yani HDP’nin 11 unsurluk tavır dokümanında sözünü bulan siyasetlere yaklaşım nasıl olacak?

Gördüğünüz üzere HDP idaresi kendisi için bir şey istemeyecek; kimseyi ayırmadan, 85 milyonun huzurunu, refahını, barışını sağlamak için hazır olduğunu belirtecek.

HDP’nin hiçbir kapalı ajandası, tek bir örtülü planı yoktur. HDP su üzere berrak, cam kadar şeffaftır.

HDP; Türkiye’nin birliğinden yanadır, demokratik Cumhuriyet’in tarafındadır, şiddetin kalıcı olarak sona ermesi için çalışır, tüm sıkıntıların tahlilinde müzakere ve demokratik siyaseti temel alır. Bu unsurlara hürmet duyan herkesle de görüşür, birlikte hareket eder.

HDP; yılların gayret birikimine, tecrübesine sahip, kurucu bir siyasi öznedir. Bu misyonu nedeniyle de talep eden değil inşa edendir. HDP, Türkiye Cumhuriyeti’nin sahiplerindendir, Türkiye’nin modülüdür. Bu nedenle kimseyi hiyerarşik üstü olarak kabul etmez. Tüm gücüyle, demokratik Cumhuriyet’in inşasında şahsen yer alır.

HDP; Türkiye’de demokrasinin gelişmesi, yoksulluğun bitmesi, toplumsal barışın sağlanması için TBMM’de ve toplumsal tüm alanlarda uğraş eder.

Eğer Sayın Kılıçdaroğlu ile takımı tüm bu kanılara, prensiplere hürmet duyuyor, paha veriyorsa bunu şahsen kendisinden duymak ister.

Demokratik siyasi ortamın sağlanması için bir niyet, program, ciddiyeti kararlılık görürse de takviye verir.

AKP medyasının ucuz palavralarının hepsi de HDP gerçeğine çarpıp geri döner.

HDP korkulacak değil, el ele verilecek bir partidir. HDP’den korkacaksa devleti, milleti soyanlar korksun. Halka zulüm edenler, çeteler, mafyalar korksun, HDP’den.

HDP Türkiye’nin korkusu değil, barış hasreti ve demokrasi umududur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir