Şebnem Korur Fincancı’nın dosyası İstanbul’da

TTB Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, hudut ötesindeki operasyonlarda kimyasal gaz kullanılmış olabileceği argümanını lisana getirdiği gerekçesiyle 26 Ekim günü İstanbul’da gözaltına alınmış ve Ankara’ya götürülmüştü. 27 Ekim’de nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanan Fincancı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenmişti. İddianamede, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” argümanıyla 7,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne düşen iddianame, heyetin “yetkisizlik” kararıyla İstanbul’a gönderilmişti.

Fincancı hakkında 7,5 yıla kadar mahpus istenen iddianame İstanbul’a ulaştı. İddianame İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, yetki açısından yapacağı incelemenin akabinde davaya bakıp bakamayacağına karar verecek. Buradan da yetkisizlik kararı çıkmaması halinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma günü vererek yargılamayı başlatacak. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nin de yetkisizlik kararı alması halinde ise yargılama yerini belirlemede son kelamı Yargıtay söyleyecek.

İddianamedeki değerlendirme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede şu değerlendirmeye yer verilmişti:

“Paylaşımın ulusal ve memleketler arası seviyede ulaştığı kitle, ne vakit, nerede, ne formda, kim tarafından çekildiği, nasıl kamuoyuna ulaştırıldığı, kaynağı belgisiz ve canlı temasta gösterilmeyen kelamda bir görüntü imgesi üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu legal müdafaa kapsamındaki yasal faaliyetler ile PKK silahlı terör örgütünün yasa dışı faaliyetleri bağdaştırılmak suretiyle PKK silahlı terör örgütünün yasa dışı faaliyetlerinin propagandası yapılmıştır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir