Şanlıurfa’da, asker ve zırhlı araç eşliğinde ağlatan kentsel dönüşüm yıkımı

Bitek Köyü’ndeki yıkım imgelerini toplumsal medya hesabından paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Gariban köylünün atadan kalma meskenlerini, ahırlarını neden yerle bir ediyorsunuz?” diye sordu.

Yıkım karşısında gözyaşlarına boğulan bayanlar, Kürtçe “Yeter artık!” diye. Köylüler, “Biz burada terörist miyiz bu kadar asker gelmiş?” diyerek AKP’li belediyeye reaksiyon gösterdi.

YANLIŞA HUKUKSAL KILIF ARAYIŞI

Paylaşımına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Şanlıurfa Valiliği’ni etiketleyen Tanal, “Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Bitek Köyü’nde yıkım var! Devlet gücünün gerisine sığınarak vatandaşı mağdur etmek var! Yanlışa hukuksal kılıf arayışı var!” değerlendirmesini yaptı.

O BEŞERLER İŞGALCİ Mİ?

CHP’li Mahmut Tanal, paylaşımının devamında şunları lisana getirdi:

“AKP’li Halfeti Belediyesi, ‘kentsel dönüşüm’ ismi altında Bitek Köyü’ndeki vatandaşları ‘işgalci’ göstererek meskenlerini, ahırlarını yıkıyor! Köyün kentle ne alakası var ki ‘kentsel dönüşüm’ diye harekete geçtiniz? Asıl hedefiniz nedir onu kamuoyuna açıklayın? Gariban köylünün atadan kalma meskenlerini, ahırlarını neden yerle bir ediyorsunuz? O insanları cet topraklarında neden işgalci gösteriyorsunuz? Konutların heyeti olduğu toprakları kim için istiyorsunuz?”

‘O TOPRAKLARI KİME SATTINIZ?’

Vatandaşın elinden almak istediğiniz toprakları üçüncü şahıslara mı sattınız? Halfeti Belediyesi neden şeffaf davranmıyor? Halfeti Belediyesi’nce Bitek Köyü’nde kimlere arazi satıldı? Bitek Köyü sakinlerinin çığlığını duyun! Halfeti Belediyesi idaresine ‘dur’ deyin!
Sadece Bitek Köyü değil, Halfeti’nin birçok yerinde yerler parsel parsel satılıyor. Bu bahsin takipçisiyiz. Vatandaşı ezmeyin.  Belediye imkanlarını güçlüler için kullanmayın.”

‘BİZ TERÖRİST MİYİZ?’

Halfeti Bitek Köyü sakinleri konut ve ahırlarının yıkımı sırasında gözyaşı dökerek, “Evlerimizi yıkıyorlar. Biz vatandaş değiliz! Biz yabancı bir ülkeden mi geldik buraya? Biz burada terörist miyiz bu kadar asker gelmiş? TOMA’ları görüyorsunuz, köyün bir ucundan bir ucuna kadar. Her yeri asker kaplamış. Niçin? Konut yıkacaklar. Yazıktır günahtır be!” diye reaksiyon gösterdi.

‘KADINLAR GÖZYAŞI DÖKTÜ’

CHP’li Tanal’ın paylaştığı manzaralara, askerlerin TOMA ve zırhlı araçlarla köye girişi, köylülerin yıkımı durdurmaya çalışması, gözyaşlarına boğulan bir bayanın Kürtçe “Yeter artık!” biçimindeki haykırışı, Halfeti Belediyesi’ne ilişkin iş makinelerinin vatandaşlara ilişkin konut ve ahırları yerle bir edişi yansıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir