Sağlık skandalı: 30 kişiye aynı şırıngayla Covid-19 aşısı yapılmış

Corona virüsü salgınına karşı aşılama çalışmaları bütün dünyada devam ederken kan donduran bir sıhhat skandalı yaşandı.

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgınına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor… Corona virüsünün geçen yıllarda mutasyona uğradığı ve Delta varyantına sebep olduğu Hindistan’da ise bir sıhhat skandalı meydana geldi.

Hindistan’ın Madhya Pradesh eyaletinde bir sıhhat skandalı ifşa oldu. Yapılan inceleme sonrasında Sagar bölgesindeki bir okulda, çocuklara birebir şırınga ile Covid-19 aşısı verildiği ortaya çıktı.

Yapılan inceleme sonucunda 30 öğrenciye tek bir şırınga ile aşı yapıldığı açıklandı. Hindistan Sıhhat Bakanlığı’nın “Her şahsa özel şırınga kullanılmalı” ihtarına karşın yetkililerin buna uymadığı kaydedildi. Bu vakte kadar 2 milyardan fazla Covid-19 aşısının yapıldığı açıklanırken yetkililer, velilerin şikayeti üzerine soruşturmayı derinleştirdi.

Muhalefet partileri de eyaletin sıhhat bakanının istifa etmesi gerektiğini söyleyerek çocukların hayatlarını riske attığını lisana getirdi. Çarşamba günü Hindistan’da 18.313 yeni olay açıklanırken 57 kişinin de Covid-19’a bağlı sebeplerle ömrünü yitirdiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir