Sağlık poliçesiyle komplikasyonlar güvence altında

Sağlık turizminde kıymetli bir ivme yakalayan Türkiye, geçtiğimiz yıl 1 milyon tıp turistini konuk etti. Ülkemizde kalp damar cerrahisinden dişe, ortopedik tedavilerden, saç ekimine uzanan onlarca farklı branşta hizmet verildiğini belirten Liv Hospital Küme Koordinatörü Meri İstiroti, artık de sıhhat turizminde kıymetli çalışmaya imza attıklarını açıkladı.

Bu kapsamda Demir Sıhhat Sigortası ile işbirliği yapan kuruluş, ülkemize sıhhat turizmi için gelenlere ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonları da garanti altına ismi. Bu sayede ameliyat sonrası mümkün komplikasyon nedeniyle birtakım süreçlerin tekrarlanması halinde bu süreçlerden poliçe kapsamında yararlanabilecek.

GÜVENİN BİR GÖSTERGESİ

Yurtdışından Türkiye’ye ameliyat için gelen hastalara diş, göz, saç ekimi, cerrahi (Ortopedi, jinekoloji, genel cerrahi, estetik cerrahi, KBB, Çocuk Cerrahisi, Göğüs Cerrahisi), kalp ve damar cerrahisi olmak üzere 5 farklı plan dahilinde hizmet verdiklerini söyleyen İstiroti, hazırlanan Sıhhat Turizmi Garanti Sigortası kapsamında birinci sefer ameliyat sonrası oluşabilecek meselelerle ilgili garanti verildiğini açıkladı. Yurtdışından ülkemize gelen tıp turistlerinin mümkün bir aksilikte ne yapacaklarına yönelik sorulara da bir nevi karşılık bulunduğunun altını çizen İstiroti, bu hizmetin hastalara verilen hizmete olan tam itimadın de bir göstergesi olduğunu savundu.

TÜRKİYE TEPEYE OYNUYOR

Türkiye’nin sıhhat alanında çok kıymetli bir noktaya ulaştığını söz eden Demir Sıhhat ve Hayat Sigorta CEO’su Viktor Hodara, “Amerika’dan beşerler uçağa atlayıp saatlerce yol gelerek ülkemizde tedavi oluyor. Bugün gelinen nokta hakikaten çok sevindirici. Sıhhat kuruluşlarının özverisi, doktorlarımızın kalitesi, devletin de sağladığı takviyelerle sıhhat turizmi alanında çok kıymetli bir noktaya ulaştık” dedi.

GEREKLİ MASRAFLAR KARŞILANACAK

Hazırlanan komplikasyon poliçesinin Türkiye’nin tercih edilebilirliğini artıracağını anlatan Hodara, “Lansmanını geçen mayıs ayında Amsterdam Sıhhat Turizmi Fuarı’nda gerçekleştirilen sigorta poliçesi kapsamında tıbbi literatürde tarifli komplikasyonların tedavisi için gerekli masrafları karşılayacak formda oluşturduk. Poliçe kapsamında yatarak tedavinin yanı sıra uçak bileti ve konaklama masraflarının da teminat altına alınıyor. Kullanıcılara 6 aylık müddet boyunca kapsamlı bir teminat sağlayan poliçe, sahip olduğu fiyat avantajı ile de satın alma kolaylığına sahip. Ayrıyeten bu poliçe ile sigortalılar kendi ülkesinde müdahale teminatı, refakatçi teminatından faydalanma fırsatı elde ediyor” dedi.

En düşük 120 euro bedeli olan sigortanın, kalp ve damar cerrahisi üzere kritik alanlarda 500 euro’dan vatandaşlara sunuluyor. Poliçeden yararlanmak isteyen bireyler, Demir Sigorta’dan online olarak, acenteler üzerinden yahut call center aracılığıyla hastaneden dayanak alabilecek.

KAMUYA DA YAYGINLAŞABİLİR

Türkiye’de bir birinci olma özelliği taşıyan komplikasyon poliçesi dünyada birkaç ülke dışında yaygın değil. Son yıllarda sıhhat turizminden önemli hisse alan ülkemizde, bu poliçenin kamu alanında da yaygınlaştırılacağı tabir ediliyor.

HEDEF 1.5 MİLYON HASTA

Sağlık turizmi konusunda değerli bir yükü sırtlayan Liv Hospital’e, Sri lanka’dan Avustralya’ya, Irak’tan, Türki cumhuriyetlere kadar geniş bir çerçevede hastalar geliyor. Tıp turistlerine 25 lisanda 150 kişilik bir takım takviye hizmeti verirken, geçtiğimiz yıl Liv Hospital’e 30 bin sıhhat turistinin geldiği açıklandı. Sıhhat turizminden yurtdışında yaşayan Türkler de yararlanıyor. UHSAS bilgilerine nazaran, ülkemize 2021’de 670 bin sıhhat turisti gelirken, bu sayı 2022’de 1 milyona ulaştı. 2023’te ise 1.5 milyon kişinin ülkemize gelmesi hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir