Sağlık Bakanı Koca asistan hekimlerle buluştu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca asistan hekimlerin temsilcileriyle yaptığı toplantının açılışında, hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu vurguladı ve mevcut sorunların farkında olduklarını ifade etti.

Uzmanlık eğitimi için fırsat eşitliği oluşturma gayesinde olduklarını söyleyen Bakan Koca, hem özlük haklarını hem emeklilik durumunu hem çalışma ortamını iyileştirmenin önemine vurgu yaptı.

“ÖLÇÜSÜZ BİR UYGULAMA VAR”

Bakan Koca, sağlıkta şiddet ve malpraktis konusunda ise şunları kaydetti:

* Sadece yasayla olmuyor. Yasa tek başına yetmiyor. Bunu toplumla birlikte yapabliriz. Hukukun, eli kolu bağlı kalan sağlık çalışanını kollaması gerekiyor.

* Bir diğer sorun malpraktis. Ölçüsüz davaları görüyoruz, ölçüsüz bir uygulama var. Bunun da bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Memleket olarak sağlıkta vatandaşımıza sunduğumuz bu hizmetin devamlılığı için biz bunu çözmek durumundayız.

* Hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza bu boyutuyla sahip çıkmak zorundayız. Ben bunun yapılacağına inanıyorum.

* Sorun belli, tanı belli, reçete de belli. Bu reçeteye ulaşmak için hepimizin iyi niyet duyguları içinde kararlılığımızı hissettirmemiz gerekiyor.

MALPRAKTİS NEDİR?

Malpraktis, tıp ilmi icra edilirken, hatalı davranış ya da görev ihmali sonucunda bir zarara ya da yaralanmaya neden olması durumudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir