Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası harekete geçtiler… Almanya Başbakanı Scholz’tan flaş açıklamalar

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman ordusunun daha yeterli donanımı ve savunma gücünün artırılması için gereken her türlü yardımı yapacakları vaadini yineledi.

Federal Ordu Kurultayı’nda bir konuşma yapan Başbakan Scholz, son yıllarda ordunun ihmal edildiğini ve bunun bir yanılgı olduğunu itiraf ederken, hükümetin orduya yatırım için öngördüğü 100 milyar Euro hacimli ‘özel varlığı’ savundu.

“Ülkemizin korunması ve savunulması için Alman ordusunun donanımı kaçınılmaz” diyen Scholz, ordunun en çağdaş teknikle donatılmasında kararlı olduklarını da vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kıymetli bir dönüm noktası (Zeitwende) olarak nitelendiren Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’nın güvenlik hususlarını yine pahalandırmak durumunda olduğunu vurgulamıştı.

Scholz tıpkı vakitte 100 milyar Euro hacimli ‘özel varlık’a ek olarak her yıl Gayri Safi Ulusal Hasıla’nın (GSMH) yüzde 2’sinin Federal Savunma Bakanlığı bütçesine aktarılacağını da söyledi.

‘BİR DÖNÜM NOKTASI’
Rusya’nın Ukrayna’da savaş başlatmasının bir ‘dönüm noktası’ olduğu görüşünü yineleyen Başbakan Scholz, “Nükleer silahlara sahip bir ülke Avrupa’nın hudutlarını silah zoruyla değiştirmek istiyor.

‘PUTİN LİDER OLDUĞU SÜRECE…’

Buna muhakkak müsaade vermemeliyiz. Bunu kabul edemeyiz. Putin Devlet Lideri olduğu sürece farklı bir siyaset izlemek zorundayız” dedi.

Ukraynalıların özgürlüklerini ve Avrupa’nın ortak kıymetlerini savunmalarına tanıklık ettiklerini ve bunu takdirle karşıladıklarını vurgulayan Scholz, Ukrayna’ya takviyesi sürdüreceklerini de söyledi.

ALMANYA MİSYONA HAZIR
Başbakan Scholz, NATO’nun sergilediği dayanışmanın da altını çizdi.

“NATO bizim güvenliğimizin garantörüdür” diyen Scholz, Almanya’nın ülkenin, Avrupa’nın ve müttefiklerin güvenliği için daha fazla misyon ve sorumluluk almaya hazır olduğunu da vurguladı.

Yalnız Almanya’nın değil öteki Avrupa ülkelerinin de daha fazla sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini belirten Scholz, Finlandiya ve İsveç’in NATO’da yer almasına tam takviye verdiklerini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir