Rusya’dan Ukrayna’ya füze saldırısı: 6 ölü, 75 yaralı

Rusya, sivil yerleşim yerlerini vurmaya devam ediyor. Rusya tarafından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin memleketi Kryvyi Rih’e füze saldırısı düzenlendi. Atakta 9 katlı bir bina füzelerin amacı olurken, 1’i çocuk toplam 6 kişi hayatını kaybetti, 75 kişi de yaralandı.

Kryvyi Rih Belediye Başkanı Oleksandr Vilkul, hayatını kaybedenler ortasında 10 yaşındaki bir kız çocuğu ile 45 yaşındaki annesinin de bulunduğunu tabir etti.

Kryvyi Rih Valisi Serhiy Lysak ise yaptığı açıklamada, hücumun akabinde kentte 1 günlük yas ilan edildiğini, 150 kişinin kendi imkanları ile binayı terk ettiğini ve 30 kişinin kurtarma grupları tarafından kurtarıldığını aktardı.

Zelenskiy yaptığı açıklamada, akında bir konut ve üniversite binasının hasar aldığını aktararak, “Bu terör bizi korkutamayacak, yıldıramayacak. Biz çalışıyoruz ve insanlarımızı kurtarıyoruz” dedi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ihnat, Rusya’nın saldırıyı balistik füzelerle gerçekleştirdiğini söyledi.

“SALDIRGAN GERÇEK BİR GÜÇ GÖRMEZSE MİLLETLERARASI HUKUK ASLA İŞLEMEZ”

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, “Saldırgan gerçek bir güç görmezse milletlerarası hukuk asla işlemez. Güç, Ukrayna semalarını füze savunma ve hava savunma sistemleriyle kapatmakla başlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir