Rekabet Kurulu bazı devralma işlemlerini onayladı

Rekabet Şurası, birtakım devralma süreçlerini onaylarken, bir devralma sürecinin kapsam dışı olduğuna karar verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyurulara nazaran, Şura, Vepara Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ’nin hisselerinin bir kısmının Gaye Holding AŞ ve iştiraki Maksat Teşebbüs Sermayesi Yatırım İştiraki AŞ tarafından devralınması sürecini onayladı.

Cigna Sıhhat Hayat ve Emeklilik AŞ’nin tek denetiminin QNB Finansbank A.Ş. tarafından devralınması sürecine müsaade verildi.

Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft Aktiengesellschaft in München ile Assicurazioni Generali S.p.A. tarafından Saxon Land B.V. üzerinde tam fonksiyonel bir ortak teşebbüs kurulması süreci onaylandı.

HERE International BV’nin negatif tek denetiminin Mitsubishi Corporation tarafından devralınması sürecine müsaade verilmesi kararlaştırıldı.

Kapsam dışı kararı

Re-Pie Portföy İdaresi A.Ş. Fibabanka Yıldız Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu tarafından Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’nin bir kısım payının devralınması sürecinin kapsamda olmadığına karar verildi.

Öte yandan Konsey, Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) üyesi teşebbüslere ilişkin evrak konusunu oluşturan data setlerinin, üyelerden bağımsız bir teşebbüs tarafından üretilen bir yazılımla TÖDEB nezdinde toplanıp kelam konusu bilgi setlerinin toplulaştırılması suretiyle kamuoyu ve üyelerle paylaşılması emeliyle geliştirilen TÖDEB Bilgi Transfer Sistemi kapsamında icra edilecek bilgi paylaşımı faaliyetlerine olumsuz tespit evrakı verilmesine karar verdi.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından 26 Mayıs 2022 tarihli kamuoyu duyurusunda yer verilen Tavsiye Karar’ın “TRLIBOR içeren ve geçişe husus olacak süreçler için Basis Keşif Tahlili çalışmaları çerçevesinde geçiş spread’i teklifinin kararlaştırılması”na ait kararına aksi tespit dokümanı verilmesi kararlaştırıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir