Prof. Dr. Osman Müftüoğlu uyardı: Dikkat, Covıd-19 Alzheimer’ı tetikleyebilir

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet’te kaleme aldığı yazısında okurlarını, “Dikkat, Covıd-19 Alzheimer’ı tetikleyebilir” diye uyardı.

“COVID-19 geçirenlerde kimi sıhhat sıkıntıları hastalık güzelleştikten sonra da ortaya çıkabiliyor” diyen Müftüoğlu, şunları kaydetti:

“Mesela ‘yorgunluk, isteksizlik, halsizlik, baş karışıklığı, bulutlu bir zihinsel durum, konsantrasyon/odaklanma sorunu ve bellek zayıflaması’ ile karakterize ‘sisli beyin’ bunlardan biri. ‘Fiziksel faaliyetle çabuk yorulma, kolay bedensel gayretlerde bile nefes nefese kalma, hava açlığı sorunu yaşama’ üzere işaretlerle ortaya çıkan ‘AKCİĞER BÜZÜŞMESİ/FULMONER FİBROZİS’ ise bir oburu. COVID-19 sonrası sıkıntıların öbür daha pek çok örneği var fakat yeni bir araştırmayla ortaya konan ‘Alzheımer’ ve ‘demas’a yakalanma mümkünlüğünün yüksekliği bilgisi bana nazaran hayli kıymetli ve ürkütücü.

Amerika’da gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, 65 yaş üstü şahısların COVID geçirdikten sonraki 1 yıl içerisinde Alzheimer’a yakalanma olasılıklarının yüzde 80, demans tipi bunamaya yakalanma olasılıklarının ise yüzde 50’den daha fazla olduğu belirlendi.

Covid-19’a yol açan Koronavirüs’ün bu ilerleyici bellek bozukluğunu sıfırdan mı tetiklediği yoksa ortaya çıkışını mı hızlandırdığı ise şimdi net ve açık olarak bilinmiyor. Bu araştırmadan bizim çıkarmamız gereken değerli derse gelince… Etrafımızda Covıd-19 geçiren 65 yaş üstü bireylerin bellek problemlerini daha yakından izlemekte ve gerektiğinde onları tıbbi yardım almaya daha çabuk yönlendirmekte yarar var.”

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir