Prof. Azap’tan Omicron açıklaması: Şüphemiz kalmadı…

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, Türkiye’de 6 kişide görülen Omicron varyantıyla ilgili açıklama yaptı. Habertürk TV canlı yayınına katılan Azap, şunları söyledi:

– Bu varyant kendisinden önceki Delta’dan daha bulaşıcı, bu konuda eminiz. Zaten Delta da kendisinden önceki Alfa’dan daha bulaşıcıydı. Veriler henüz az sayıda ama yine hızlı birikiyor, yakın takibe alan ülkelerin deneyimlerinden görüyoruz

DAHA FAZLI İNSANI ETKİLEYECEK

– Virüsün test edilme hızı, toplam test edilmiş Covid vakaları içindeki Omicron oranı hızla artıyor. Omicron her iki üç günde bir iki katına çıkıyor. Daha bulaşıcı olduğu konusunda bir şüphemiz kalmadı diyebiliriz. Bu da daha fazla insanı etkileyeceği anlamına geliyor.

ANTİKORLARA BİRAZ DAHA DAYANIKLI

– Burada şöyle bir sıkıntı da var. Bu virüs biraz daha antikorlara dayanıklı, Delta’ya kıyasla… Aşılıların ve geçirmiş hastalığın oluşturduğu bağışıklıktan daha az etkileniyor. Bu da bulaşıcılığı artıyor.

– Hastalık hafifledi mi? Omicron’un sebep olduğu Covid-19 daha hafif bir hastalık mı? Bunu daha dikkat değerlendirmek gerekir. Güney Afrika’da görüldü ilk, ilk veriler oradan geldi. Güney Afrika, Covid-19’un daha önceki varyantlarından çok etkilenmiş bir ülke. Çok fazla insan, toplumun yüzde 70 civarında bir oranı Covid-19 geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir