Portekiz’den Japonya’ya Uzanan Lezzet Yolculuğu Geleneksel Japon Lezzeti: Tempura

Tempura klasik Japon lezzetinden biridir. İstediğiniz her materyalle tempura yapabilirsiniz. Tempura hem bir teknik hem de bir yemek çeşididir. Pekala, ‘Tempura nasıl yapılır?’ yahut ‘Tempura nasıl kızartılır?’ diye merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz ?

Tempura, 1600’lü yıllarda Portekizliler tarafından ortaya çıkmış.

17. yüzyılda Portekizliler tarafından icat edilen bu lezzet, yıllar içinde Portekizli ünlüler tarafından Japonya’ya getirilmiştir. Tempura birinci olarak Edo Dönemi’nde Japonya’da tanınan oldu. Bu periyotta yağ üretimi artmaya başladığı için sokaklarda atıştırmalık yiyeceklerde artmaya başlamış ve Meiji Dönemi’nde tempura tanıtılarak ve tempuraya özel mağazalar açılmaya başlanmış. O vakitten beri tempura, Japonlar için temel bir besin haline gelmiş.

Nedir bu tempura?

Tempura aslında kızartma tekniğinin ismidir. Klasik tempura, içinde çıtır hamur ve karides bulunan bir kızartmadır. İşin püf noktası, dışının gevrek ve içinin sulu olmasıdır. Deniz mahsüllü tempura en popüleridir. Kırmızı et, tempurada kırmızı etin ağır olmasından ötürü tercih edilmez.

Tempura, Japon mutfağının eşsiz hoşluklarından biridir.

Japon mutfağı denilince akla suşi gelir. Lakin Japon mutfağı suşiden çok daha fazlası, çok varlıklı, çok renkli ve çok derin. Tempura, ülke mutfağının tüm temel özelliklerini yansıtan Japon mutfağının eşsiz hoşluklarından biridir. Yağın içinde kızarmasına karşın katiyen yağlı bir lezzet içermeyen, ağzınızda taptaze bir tat bırakan, sıra dışı bir kızartma yemeği.

Çeşitli materyaller kullanarak kendi tempuranızı yapabilirsiniz.

Karides Tempura: Edo devrinden beri Japonlar tarafından benimsenen klasik bir tempura üslubudur.

Sebze Tempura: Et eserlerini sevmeyenlerin yahut et eserleri tüketmeyenlerin tercih ettiği yüksek lif kaynağı.

Tavuklu Tempura: Özellikle Japonya’nın Kyushu bölgesindeki Oita eyaletinde sıkça yenen bir tempura çeşididir. Deniz eserleri sevmeyenlerin favorisidir ve hardallı bir sos ile servis edilir.

Tempura tekniği nedir?

İnce ince doğranmış gereçler hamura batırılır ve susam yağında kızartılır. Tempurayı sosa batırarak sıcak olarak yiyin. Tempura üretiminde değerli bir adım, hamuru yapmak için kullanılan suyun buz üzere olmasıdır. Tıpkı vakitte yumurta ve un buz üzere olmalıdır. Bunu yapmak için evvel unu bir kaba alıp derin dondurucuda bir mühlet soğutun, suyu birebir halde dondurucuda soğutun ve buzdolabından çıkan yumurtaları kullanın. Hepsi soğuyunca, soğuk kase içinde karıştırıp tempura hamurunu yapıyorsunuz. Hamurun daima soğuk kalması lazım. Buz üzere soğuk olma özelliği kaybolursa tempura âlâ olmuyor.

Tempura nasıl yapılır?

Tempura için gerekli gereçler:

  • Yarım su bardağı buğday nişastası

  • 1 çay bardağı un

  • 1 tutam tuz

  • 1 adet yumurta

  • Yarım şişe soğuk soda

  • Tempura etmek istediğiniz zerzevat ya da deniz ürünü

Kızartmak için:

  • 2,5 su bardağı ayçiçek yağı 

Tempura nasıl yapılır?

1. Temel tempura hamurunu hazırlamak için bir karıştırma kabına unu, nişastayı ve tuzu aktarıp karıştırın.

2. Akabinde yumurtayı bir kasede çırpıp unlu karışımın üzerine ekleyin ve karıştırın.

3. Son olarak sodayı da ekleyince güzelce karıştırın. Temel tempura hamurunuz hazır.

4. Pişirmek istediğiniz zerzevat ya da deniz eserini bu harç ile güzelce kaplayın ve kızgın derin yağda kızartıp sıcak sıcak servis edin. İşte bu kadar!

Not: Tempurayı çeşitli sebze, deniz ve et eserine uygulayabilirsiniz. Bu sistemi uygulamak içinse temel tempura harcının nasıl hazırlandığını bilmeniz kâfi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir