Petrolde 9 ay sonra bir ilk! İşte sert kaybın sebebi

Haziran ayının başlarında 120 dolar düzeyinin üzerinde seyreden petrol fiyatları bu tarihten itibaren düşüşe yöneldi. Son 3 ayı da üst üste düşüşle kapatan petrol fiyatları eylül ayında da aşağı istikametli seyriyle dikkat çekiyor. Bilhassa petrol piyasasındaki değişim yurt içinde akaryakıt fiyatları üzerinde değerli rol oynuyor. Petrolde gerçekleşen sert düşüşler akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıyor. 

RESESYON TELAŞI PİYASAYI SARSIYOR 

Pandemi sürecinde iktisatların kapanmaya gitmesiyle birlikte tedarik zincirinde bozulmalar ve yaşanan arz kahırları global çapta başta emtia fiyatları olmak üzere girdi maliyetlerini yükseltmiş bu durum dünya genelinde enflasyonu körüklemişti.  

Pandeminin tesirleri geçerken, şubat ayında Rusya ile Ukrayna ortasında savaşın patlak vermesi ile birlikte emtia fiyatlarında tekrar sert hareketler görülmüştü. Altın, petrol ve tarım emtialarında gerçekleşen sert yükselişler global çapta enflasyonun tesirlerini artırmıştı. 

Buna rağmen ABD Merkez Bankası (Fed) yükselen enflasyona karşı faiz silahını çekti. Mart ayında evvel 25 baz puan faiz artıran Fed, son 3 toplantısında siyaset faizini üst üste 3 sefer artırarak yüzde 3-3.25 düzeyine çıkardı. 

Küresel merkez bankaları da Fed’in faiz artışına paralel bir siyaset izleyerek sıkılaştırma adımlarını hızlandırdı. Lakin bunun bir faturası oldu. Yükselen faiz oranları global çapta bir sakinliği beraberinde getirdi. 

Ekonomilerin resesyona girebileceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi ile birlikte petrol piyasasında düşüş sürat kazandı. Muhtemel bir sakinlik periyodunda petrol talebinde azalma olacağı düşünülürken bu durum fiyatların süratle düşüşe geçmesine yol açtı. 

PETROLDE ‘ÇİN’ ETKİSİ 

Bunun üzerine bir de Çin’de yine Covid-19 hadise sayılarının artışa geçmesiyle birlikte karantina önlemlerinin uygulanması petrol piyasasını derinden etkiledi. Dünyanın en çok petrol tüketen ülkelerinden biri olan Çin’de kapanmaların petrol talebini yavaşlatacağı kaygıları piyasayı resmen sarstı. 

HAM PETROLDE 9 AY SONRA BİR İLK 

Bu hafta Fed’in 75 baz puan faiz artırmasıyla birlikte dolara olan talep artarken, petrol ve altın üzere bedelli emtialarda sert düşüşler görüldü. Ham petrol cuma günü 80 dolar olan kritik düzeyin altına sarkarak son 9 ayın en düşük düzeyini test etti. 78.04 doları gören ham petrol günlük bazda ise yüzde 4’ün üzerinde bedel kaybetti. 

Ham petrol son 3 aylık vakit dilimi içerisinde yüzde 36 gerileyerek sert düşüş kaydetti

BRENT PETROLDE YÜZDE 30’LUK DÜŞÜŞ 

Brent petrol ise cuma günü 85.50 dolar seviyesine kadar gerileyerek neredeyse 9 ayın en düşük seviyesini test etti. Böylece brent petrol son 3 ayda yüzde 30’dan fazla bedel kaybetmiş oldu. 

AKARYAKIT FİYATLARINDA İNDİRİM BEKLENTİSİ 

Brent petrol ve ham petrol fiyatlarında sert düşüş görülmesiyle birlikte yurt içinde akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi arttı.  

İstanbul’da akaryakıtın fiyatı 19.23 lira, motorin fiyatı 23.11 lira, oto gaz fiyatı 10.98 liradan satışa sunuluyor. 

Ankara’da ise akaryakıtın fiyatı 19.37 lira, motorinin fiyatı 23.22 lira, oto gazın fiyatı 11 lira düzeyinde. 

İzmir’de ise akaryakıtın fiyatı 19.36 lira, motorinin fiyatı 23.26 lira, oto gazın fiyatı 10.73 liradan satışa sunuluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir