Pakistan’ın IMF ile anlaşma sağladığı iddia edildi

Ulusal basının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, İslamabad idaresinin 2022-2023 bütçesinde 436 milyar Pakistan rupisi (35 milyar 751 milyon Türk lirası) vergi artışını ve petrol eserlerinde litre başına 50 Pakistan rupisi (4,1 Türk lirası) kademeli artışı taahhüt ettiği savunuldu.

Haberlerde, hükümetin bütçede vergi artışlarını taahhüt etmesinin akabinde ülkeye yönelik durdurduğu fonu tekrar başlatması konusunda IMF ile muahede sağladığı sav edildi.

IMF Pakistan Daimi Temsilcisi Esther Perez Ruiz, yaptığı açıklamada, IMF ile Pakistan ortasındaki görüşmelerin sürdüğünü ve gelecek yılki bütçeyle ilgili büyük ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Ruiz, ulusal basındaki IMF ile Pakistan’ın anlaştığına yönelik savlara dair açıklama yapmadı.

 ÇİN İLE 2.3 MİLYAR DOLARLIK KREDİ ANLAŞMASI

Pakistan Gelir ve Maliye Bakanı Miftah İsmail, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ülkesinin Çin bankalar konsorsiyumu ile 2,3 milyar dolarlık kredi muahedesi imzaladığını ve nakit para akışının birkaç günde gerçekleşeceğini kaydetti.

İsmail, bu süreci kolaylaştırması dolayısıyla Çin hükümetine teşekkürlerini iletti.

Anlaşma, 10 Haziran prestijiyle Pakistan Merkez Bankasının döviz rezervinin 9 milyar doların altına düşmesinin akabinde geldi. Bu durum, Merkez Bankasında ülkenin yaklaşık 6 haftalık ithalat ödemelerini karşılayabilecek döviz kaldığı manasına geliyor.

Çin ile yapılan mutabakatla Merkez Bankasının döviz rezervinin artırılması, ithalat ödemeleri için Merkez Bankasında kâfi döviz kaynağının bulunması ve lokal para ünitesinin bedel kaybının önüne geçilmesi hedefleniyor.

 PAKİSTAN RUPİSİ YÜZDE 34.5 BEDEL KAYBETTİ

Pakistan rupisi, ülkede mali yıl başlangıcı olan 1 Temmuz 2021’den bu yana dolar karşısında yüzde 34,5 bedel kaybetti.

Son 24 saatte yaşanan gelişmelerin akabinde Pakistan rupisi, dolar karşısında yüzde 0,2 pahalandı.

Haziran başında 197,8 (16,3 Türk lirası) Pakistan rupisinden süreç gören dolar, dün birinci kez 212 Pakistan rupisine (17,4 Türk lirası) yükselmişti.

Pakistan Merkez Bankasının elindeki döviz rezervi, rupideki kıymet kaybı nedeniyle 10 Haziran prestijiyle 241 milyon dolar düşerek 8,98 milyar dolara gerilemişti.

IMF İLE ANLAŞMA

Pakistan, IMF ile 2019’da 39 ayda ödenmesi planlanan 6 milyar dolarlık ekonomik kurtarma paketi için anlaşmıştı. Mutabakat gereği Pakistan’dan petrol ve elektrik fiyatları dahil pek çok kalemin sübvanse edilmemesi istenmişti.

İmran Han hükümeti, 28 Şubat’ta vazifedeyken petrol fiyatlarını düşürmüş ve bu fiyatları 4 ay dondurduğunu açıklamıştı. IMF ise petrol fiyatlarının sübvanse edilmesi sona erene kadar Pakistan’a vereceği 3 milyar dolarlık fonu durdurmuştu.

Han’ın misyondan düşürülmesinin akabinde yeni gelen Şahbaz Şerif hükümeti, petrol fiyatlarını artırmayı reddetmişti. Yeni hükümet, petrol fiyatlarını aylık 600 milyon dolar sübvanse etmişti. Bununla birlikte Şerif idaresi de petrolü sübvanse ölçüsünü düşürmüştü.

Mevcut durumda, Pakistan litre başına petrolü 9 Pakistan rupisi (74 kuruş) sübvanse ediyor. IMF ise sübvansenin kaldırılmasını talep ediyor.

Ülkede 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da Mecliste düzenlenen seçimde 174 oy ile salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan inanç oylaması sonucu 174 “hayır” oyu alan İmran Han hükümeti düşmüştü.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir