Okul öncesi eğitimdeki çocuklara ücretsiz yemek verilecek

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın ikinci periyodunun başladığı 6 Şubat 2023’ten itibaren Türkiye’deki tüm okullarda, okul öncesi eğitimdeki çocuklara fiyatsız yemek verileceğini açıkladı.

Bakan Özer, Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bilim ve Sanat Merkezi’nde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Son vakitlerde yemekle ilgili çok spekülasyon yapılıyor. Çocukların aç kaldığıyla ilgili spekülasyon yapılmaya başlandı. Ulusal Eğitim Bakanlığı daha evvel olmayan sistemi devreye soktu. Taşımalı eğitimdeki tüm çocuklara fiyatsız yemek veriyor. Yaklaşık bir milyon öğrenci taşımalı eğitimde yemek yerken, biz bunu 1,8 milyona çıkardık. Meclisteki bütçe görüşmemde açıkladığım üzere okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza fiyatsız yemek vereceğiz. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz.

Allah’tan bir şey olmazsa, 2023 yılının sonuna kadar demiştik. İkinci periyot yani 6 Şubat’ta eğitim öğretim başladığı vakit, Türkiye’deki tüm okullarımızda, okul öncesi eğitimdeki tüm çocuklarımıza fiyatsız olarak yemek vereceğiz. Bu kapsamda taşımalı eğitimle öğrencinin gittiği okulda, taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrencilerin de yemek yemesini sağlayacağız. Bir ek daha yapacağız. Pansiyonlu okullarda yalnızca pansiyonlu öğrenciler fiyatsız olarak öğlen yemeği yiyordu. O okulda pansiyon varsa tüm öğrencilere fiyatsız olarak yemek vereceğiz. Hasebiyle bu adımlarla, 1,8 milyonu, 5 milyonun üzerine çıkartacağız bir ay içerisinde.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir