Obeziteli bireyler için yılda bir kez iç hastalıkları muayenesi şart

BALIKESİR (İGFA) – Dünya genelinde halk sıhhatini tehdit eden en kıymetli hastalıklardan biri obezite olarak karşımıza çıkıyor.

Nev Bandırma Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Cem Balta, obezite ile bağlantılı hastalıklar, obezitenin tedavi süreci ve en geç yılda bir kere yapılması gereken iç hastalıkları muayenesinin obeziteli bireyler için değeri hakkında bilgiler verdi.

Obezitenin beden yağ kütlesi ölçüsünün yağsız kütleye nazaran artmış olması durumu olduğunu tabir eden Uzm. Dr. Cem Balta, “21.yy’da çağımızın sıhhat sorunu olan obezite fizyolojik, ruhsal, genetik, çevresel ve sosyoekonomik nedenleri olan multifaktöriyel bir hastalıktır. Obezite ile alakalı hastalıklar ve problemler çeşitli organları etkileyerek hayat müddetini kısaltmaktadır. Araştırmalar yüksek Beden Kütle İndeksi (VKİ) ‘nin genel ömür beklentisini 10 yıla kadar azalttığını göstermektedir” dedi.

BİRÇOK HASTALIK OBEZİTE İLE İLİŞKİLİ

Tip 2 Diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, kalp yetmezliği, obstrüktif uyku apne sendromu, karaciğer yağlanması-siroz, prediyabet, osteoartrit, polikistik over sendromu üzere birçok hastalığın obeziteyle münasebeti olduğunu belirten Uzm. Dr. Cem Balta, bu hastalıkların kardiyovasküler mevt riskini de artırdığını vurguladı.

OBEZİTE GEREĞİNCE TEŞHİS ALAMAMAKTA VE GEREĞİNCE TEDAVİ EDİLEMEMEKTE

Uzm. Dr. Balta, “Obezite dünya genelinde 650 milyon yetişkini etkilemektedir. Bu sayı, dünya nüfusunun ’üne tekabül etmektedir. Hem sıhhat çalışanları hem de obeziteli bireyler, obezitenin kronik bir hastalık olduğunu kabul etseler de; obezite gereğince teşhis alamamakta ve gereğince tedavi edilememektedir. Delile dayalı obezite tedavisi olan bireyler %20’nin altında kalmaktadır” diye belirtti.

YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN TEDAVİ ELZEM

Obezite tedavisinin hem sağlıklı yaşlanmayı sağlamak hem de hayat kalitesini uygunlaştırmak için elzem olduğunu belirten Uzm. Dr. Cem Balta, “Kalp sıhhati için, Tip-2 Diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, non-alkolik steatohepatit (karaciğer yağlanması) ve buna bağlı siroz gelişiminin önüne geçilmesi için tedavi maksadı belirlenmelidir. Tedavide uygun diyet eğitimi, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi kilo idaresinin temel taşıdır. Bunun yanında farmakolojik (ilaçlı) tedavi de günümüzde delilli, epeyce aktif tedavi tekniğidir. Bariyetrik cerrahi, obezite idaresi için üçüncü basamakta önerilen mevcut en tesirli müdahaledir ve obezite ile bağlantılı önemli komplikasyonların idaresi için uygulanır” dedi.

EN GEÇ YILDA BİR KERE İÇ HASTALIKLARI MUAYENESİ GEREKLİ

Uzm. Dr. Balta, “Obeziteli bireylerin kesinlikle en geç yılda bir iç hastalıkları muayenesi yaptırması, karaciğer işlev testleri, kan lipid profili, açlık kan şekeri ve/veya HbA1c testlerini denetim ettirmesi önerilir. Yaş, genetik faktörler, eşlik eden hastalıklar dikkate alınarak, obezite tedavi seçeneği belirlenmelidir” diyerek kelamlarına son verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir