New York Times’tan Taksim saldırısı için skandal başlık!

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı atağa ait haber Amerikan günlük gazetesi New York Times tarafından algı çalışması yürütülerek servis edildi.

“TURİSTLERİN EN ÇOK GEZDİĞİ YER”

Yapılan taarruza ait haberi toplumsal medya hesabından paylaşan New York Times, paylaşımında “Türkiye’ye giden turistlerin en çok gezdiği yer” tabirlerini kullandı.

New York Times’ın resmi Twitter hesabında yer alan paylaşımda, “Her yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye’yi ziyaret eden on milyonlarca turistin birden fazla, pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor.” denildi.

TEPKİLER GECİKMEDİ

Türkiye’yi karalamaya çalışan NYT’a, pek çok kullanıcı reaksiyon gösterdi. Türkler’in de birebir caddede yürüdüğünü vurgulayan yerli ve yabancı kullanıcılar, “Aynı başlığı 11 Eylül hücumları için de kullanabilir misiniz?”, “Bu nasıl turizm merkezli bir söylemdir?”, “Sadece turistler mi? Nasıl bir bakış açısı?”, “Böyle düşmanca bir haber yazılabilir mi?” diyerek reaksiyon gösterdi.

GELEN REAKSİYONLARDAN SONRA AÇIKLAMALAR DEVAM ETTİ

Gelen reaksiyonların akabinde Amerikan merkezli gazete yeni paylaşımıyla bir skandala daha imza attı. Toplumsal medya hesabından, “Pazar günkü patlama, evvelki yıllarda kentlerini vuran ölümcül ataklardan uzaklaşıyor üzere görünen Türkiye için beş yıllık nispeten sakin bir devri paramparça etti.” ifadelerinde bulundu.

New York Times, yürüttüğü algıyı devam ettirerek bir tweet daha attı. Bu sefer paylaşımını daha da ayrıntılandırarak, “Türkiye turizm bölümü koronavirüs pandemisinden kurtulmak için çalışırken, patlama yıllarca süren sakinliği paramparça etti.” demesi yansılara neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir