NASA, ilk kez sonik patlama yaratmadan ses duvarlarını aşacak

İlk süpersonik uçuşun üzerinden 75 yıl geçmişken, NASA’nın Quesst misyonu, ses suratını geçerken çıkan ve gök gürültüsünü andıran patlama sesini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu muvaffakiyetin yüksek süratli ticari hava seyahatinde “yeni bir çağa” öncülük etmesi umuluyor.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran NASA’nın Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’ndeki havacılık mühendisi Catherine Bahm, “İlk süpersonik uçuş muazzam bir başarıydı, artık de o vakitten beri ne kadar yol katettiğimize bakıyorsunuz” dedi.

Şu anda yaptığımız şey, şimdiye kadar yürütülen birçok çalışmanın doruk noktası.

SÜPERSONİK UÇUŞLARI YASAKLANDI

Sonik patlama süpersonik seyahatin önünü şimdiye kadar kapattı, ABD ve başka ülkeler çıkan sesin yerde yarattığı rahatsızlık nedeniyle kara bölgeleri üzerinde süpersonik uçuşları yasakladı.

NASA’nın sonik patlamayı bastırma planının merkezinde, şu anda Lockheed Martin tarafından Low Boom Flight Demonstrator projesi kapsamında geliştirilen X-59 uçağı yer alıyor.

Sonik patlamanın yoğunluğunu azaltıp gürültüyü yumuşatmak için, havacılık mühendisleri uçağın biçimini değiştirdi.

Aracın birinci uçuşları 2023’te gerçekleşecek. insanların, ortaya çıkan daha sessiz sonik “gümbürtüye” nasıl reaksiyon vereceğini araştırma emeliyle mahalleler üzerinde uçuşlar düzenlenecek.

Sonuçlar daha sonra, NASA’nın kara üzerindeki süpersonik uçuş yasağını kaldırmayı düşünmesini umduğu yasal düzenleyicilerle paylaşılacak.

NASA’nın Quesst misyon entegrasyon müdürü Peter Coen, “Hemen çabucak 50 yıldır uçaklarımızla saatte yaklaşık 980 kilometre sürate sıkışıp kaldık, bu yüzden bir yere (neresi olursa olsun) çok daha süratli gidebilmek şimdi gerçekleşmemiş bir rüya” dedi.

X-59’un Quesst misyonunda uçmasıyla, bir defa daha ses duvarını aşmaya hazır olduğumuzu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir