Marmara Denizi’nde gemi battı!

BURSA (İGFA) – Marmara Denizi’nde İmralı Adası açıklarında “BATUHAN A” isimli 69 metre uzunluğundaki kargo gemisi su alarak battı. 6 kişilik mürettebatı kurtarma çalışmaları devam ederken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ilişkin KEGM-6 ve KIYEM-4 süratli tahlisiye botları olay yerinde incelemelerini sürdürüyor.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada “Su alarak batan gemide, Türk vatandaşı oldukları bedellendirilen 6 kişilik mürettebatın kurtarılması için çalışmalar ağır halde devam ediyor” tabirlerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise şu tabirler kullanıldı:

“Bölgeye derhal Kıyı Güvenlik Komutanlığı ve KEGM deniz ve hava ögeleri yönlendirilmiştir. Bölgedeki gemilere Türk Radyo aracılığı ile davetler yapılmaktadır.

Saat 07.12 prestiji Batuhan A isimli gemiden alınan AIS sinyalide kesilmiştir.

Batuhan A isimli geminin davetlere yanıt verememesi nedeniyle, Arama Kurtarma Yönetmeliğinin (c) bendine nazaran “Tehlike safhası” ilan edilmiştir.

Batuhan A isimli gemi son durum: Bölgeye intikal eden TCSG 25, TCSG 85, TCSG 313 botları aramalara devam etmektedir. Helikopter hava muhalefetinden ötürü kalkış yapamamıştır. Şu ana kadar yapılan aramalarda içi boş bir can salı bulunmuştur.

Söz konusu gemi, dün akşam saat 20:00 sularında Marmara Adasından Gemlik’e yüklü olarak seyre kalkmıştır”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir