Kremlin’den sabotaj yanıtı: Dezenformasyon kampanyası

Alman ARD ve Zeit gazetesi, sabotaj soruşturmasını yürüten yetkililerin Ukrayna yanlısı bir kümenin geçen yıl Kuzey Akım boru sınırlarına sabotaj düzenlediğini gösteren bir delil ortaya çıkardıklarını belirtmesi ve ABD merkezli New York Times gazetesinin de bu tarafta istihbarat alındığı haberini yayınlanmasının akabinde Kremlin’den yorum geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, mevzuya dair Rusya devlet medyasına verdiği demeçte, “Açıkça görülüyor ki saldırıyı düzenleyenler dikkatleri öteki istikamete çekmek istiyor. Bu, medya tarafından koordine edilen bariz bir yanlış bilgilendirme kampanyasıdır,” dedi.

RIA Novosti’ye konuşan Peskov ayrıyeten ABD’li yetkililerin bir soruşturma olmaksızın boru sınırlarına yönelik “terörist hücumlar hakkında nasıl varsayımlarda bulunabildikleri” konusunda “şaşkınlığını” lisana getirdi. Kremlin Sözcüsü, olayla ilgili “acil ve şeffaf bir soruşturma” yapılması davetinde bulundu.

Ukrayna ise kelam konusu tezlerin akabinde Kuzey Akım’a yönelik ilgisi olduğu savlarını reddetti.

Kuzey Akım boru çizgilerine eylül 2022’de düzenlenen sabotaj, Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan boru sınırlarında büyük hasara yol açmıştı. Rus gazını Avrupa’ya taşıyan, iki boruya ziyan veren ve Moskova için kıymetli bir gelir kaynağını gaye alan sabotajdan kimin sorumlu olduğu ortadan geçen aylara karşın gizemini koruyor.

NY Times: Ukrayna yanlısı kümeye dair istihbarat alındı

New York Times gazetesinin ismi açıklanmayan ABD hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde ise ABD istihbarat servislerinin akından Ukrayna yanlısı bir kümenin sorumlu olduğuna dair yeni istihbarat elde ettiği aktarıldı.

Alman medyasının iddiası

Kamu yayıncısı ARD ve Zeit gazetesinin haberinde, soruşturmayı yürüten yetkililerin Ukrayna yanlısı bir kümenin geçen yıl Kuzey Akım boru sınırlarına sabotaj düzenlediğini gösteren bir ispat ortaya çıkardıkları belirtildi. Haberde, sabotajı düzenleyen beş erkek ve bir bayandan oluşan kümenin Eylül 2022’de Almanya’nın kuzeyindeki Rostock kentine giderek uydurma pasaportlarla bir yat kiraladıkları ve Kuzey Akım boru sınırlarına sabotaj düzenledikleri ileri sürüldü.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir