Kocaeli deniz ekosistemini koruyor


KOCAELİ (İGFA) – Çeşitli nedenlerle deniz ortamına ulaşan yüzer atıklar, alg patlamaları ve deniz yosunları deniz ortamı ve denizde yaşayan canlılar için olumsuz tesirler oluşturuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından İzmit Körfezi’nde yürütülen deniz denetim, kontrol ve paklık çalışmalarıyla bu aksiliklerin önüne geçiliyor. Böylelikle çevresel atıkların denize ve canlılara verdiği ziyan hem minimuma indiriliyor, hem de deniz ekosistemi korunmuş oluyor.

7 BİN 950 METREKÜP DENİZ ÇÖPÜ TOPLANDI

Büyükşehir, 2008 yılından bu yana İzmit Körfezi’nde deniz süpürgeleri ile yaptığı paklık çalışmaları sayesinde, yağışlarla derelerden sürüklenen atıklar ve deniz tabanından yüzeye çıkan yosun çöplerini topluyor. Bu kapsamda takımlar, 2008-2024 yılları ortasında toplam 7 bin 950 metreküp deniz çöpü topladı.

Çevreci kimliğiyle Türkiye’de örnek bir belediyecilik sergileyen ve hayata geçirdiği çalışmalar sonucunda 9 başka plajda dünyanın en seçkin turizm ve etraf mükafatı olan “Mavi Bayrağı” dalgalandıran Büyükşehir, sığ ve sakin sularda Mavi Grup Grubu ve Deniz Süpürgelerinin ulaşamadığı alanlarda ise amfibi araçlarla deniz ve kıyı şeritleri muhafazaya yönelik topyekün uğraş veriyor.

BİR HAFTA BOYUNCA GÜNDEM; ÇEVRE

Bu ortada Türkiye Etraf Haftası tüm yurtta olduğu üzere vilayetimizde de bir dizi faaliyetlerle kutlanacak. Bu kapsamda Büyükşehir, 5 Haziran Dünya Etraf Günü ile başlayan haftada birbirinden farklı ve eğlenceli programları Kocaelilerle buluşturacak. Kıyılardan kıyı paklığına kadar birçok alanda yapılacak etkinliklerde, Kocaelilerin etrafa olan hassasiyeti artırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir