Kızkalesi’nde turizm sezonuna bayram tatili “dopingi”

Doğu Akdeniz‘in kıymetli turizm merkezlerinden Mersin’deki Kızkalesi’nde, Kurban Bayramı tatilinde tesisler büyük ölçüde doldu.

UNESCO Dünya Miras Süreksiz Listesi’ndeki Korykos Antik Kenti’nin kesimi olan Faziletli ilçesindeki Kızkalesi, yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

Mavinin eşsiz tonlarına konut sahipliği yapan, 2 kilometre uzunluğu ve 55 metre genişliğindeki taşsız kumsalıyla dikkati çeken Kızkalesi’nde, bayram tatilinde tesislerin büyük ölçüde dolması turizmcilerin yüzünü güldürdü.

Su sporlarının da yapılabildiği turizm bölgesindeki tesislerde bayram tatili öncesi son hazırlıklar tamamlandı.

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Lider Yardımcısı Mehmet Hoş Öztop, AA muhabirine, 9 günlük bayram tatilinin bölgedeki işletmecilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Kızkalesi’nin, eşsiz denizi ve kumsalıyla her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığını aktaran Öztop, “Turizmciler ve işletmeciler olarak 9 günlük bayram tatilinin memnunluğunu yaşarken rezervasyonları aldıktan sonra bir kere daha keyifli olduk. Bayramla birlikte çok önemli oranda rezervasyonlarımız var. İşletmeler yüzde 85’in üzerinde rezervasyonları almış durumda.” diye konuştu.

“Kızkalesi, alternatifleri bünyesinde barındıran bir nokta”

Öztop, tüm hazırlıkların tamamlandığı turizm bölgesinde tatilcilerin 9 günü dolu dolu geçireceğini belirtti.

Doluluk oranlarının yüzde 100’e ulaşacağını kestirim ettiklerini aktaran Öztop şöyle devam etti:

“Sadece kum, deniz ve güneşi pazarlamıyoruz. Etrafımız bir açık hava müzesi halinde. Burası tarihi yapıtların ağır olduğu bir bölge. Dileyen konuklarımız tatillerini ‘mavi yolculuklarla’ zenginleştirebilirler. Kuş cennetini izleyebilirler. Raftinge gidebilirler. Dalış yapabilirler. Yörük kültüründen yararlanıp köy tiplerine gidebilirler. Kızkalesi, alternatifleri bünyesinde barındıran bir nokta.”

“Bayramda yüzde 100 doluluk bekliyoruz”

Tatil merkezindeki bir otelin işletme sorumlusu Eren Can Özçelik de 9 günlük bayram tatilinin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Temmuzun turizm açısından daha hareketli geçmesini beklediklerini lisana getiren Özçelik, “Bayramda yüzde 100 doluluk bekliyoruz. Konuklarımıza kaliteli bir hizmet vermek istiyoruz. Materyalimiz, işçimiz ve tesisimiz hazır. Gelen konuklarımızla çok hoş bir bayram geçireceğiz.” dedi.

Bir otelin yetkilisi Yalçın Ertekin de 9 günlük tatilinin bölgedeki turizm dönemine olumlu yansıdığını belirtti.

AA / Serkan Avci – Aktüel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir