Kirstie Alley’nin ölüm sebebi belli oldu… Tedavisi geciktiği için mi hayatını kaybetti? Scientology tarikatı onu ‘insan üstü’ statüsüyle yakacak!

Kirstie Alley, 40 yıllık Hollywood mesleğinde pek çok yüzüyle tanınıyordu. Komikti, açık kelamlı bir kişiliğe sahipti, son vakitlerde toplumsal medya üzerinden herkesle tartışıyordu ve pek çok ünlü Hollywood starının da takipçisi olduğu Scientology tarikatına üyeydi. Lakin kimsenin bilmediğiyse yıldız oyuncunun bir müddettir kanserle savaştığıydı. Alley’nin çocukları; oğlu True ve kızı Lillie annelerini kaybettiklerini açıkladıklarında onun ‘kanserle kısa süren bir savaş’ verdiğini söylediler. Kimse Kirstie Alley’nin kanser olduğunu bilmiyordu. Vefatının yarattığı şaşkınlık biraz da bundan kaynaklandı.

Kirstie Alley’nin oğlu ve gelini

ÖLÜMÜ ŞOK YARATTI: KİMSE KANSER OLDUĞUNU BİLMİYORDU

71 yaşındaki oyuncunun hastalığıyla vefatından sonra açıklandı. Onu hayattan koparanın kolon kanseri olduğu söylendi. Kolon kanseri, yani kalın bağırsak kanseri çok geç belirti veren sinsi bir hastalık. Kolon kanseri, belirti vermiyor ve ileri safhalara gelmeden anlaşılmıyor. Kirstie Alley’nin de geç teşhis almış olabileceği ve bu yüzden tedavisinin geç başlamasından ötürü hastalığı yenemediği konuşuluyor. Pekala bu durumda Scientology tarikatının parmağı olabilir mi?

True ve Lillie, tabiplerin annelerinin kanserini ‘yakın vakitte keşfettiklerini’ ve Alley’nin Florida, Tampa’daki Moffitt Kanser Merkezinde tedavi gördüğünü açıkladı. Yıldız oyuncu Clearwater yakınlarındaki Scientology merkezinin yakınında yaşıyordu. İki çocuğu yaptıkları açıklamada “En yakınları tarafından sarıp sarmalanmıştı ve büyük bir güçle savaştı, bize onun hiç bitmeyen yaşama sevincine ve onu bekleyen maceralara dair anılar bırakarak gitti.” demişlerdi. Emmy ödüllü oyuncu, ölmeden evvel ailesiyle birlikte son bir Şükran Günü’nü geçirmenin tadını çıkardı, Twitter takipçilerinden en sevdikleri yemeğin ismini istedi ve toplumsal medya hesabından ‘dünyanın en âlâ sosunu’ yaptığı için böbürlendi ve hayranlarını güldürdü.

Alley’nin ölmeden evvelki son fotoğrafı

SCIENTOLOGY TARİKATINA ÜYEYDİ

Scientology tarikatı hastalıklar, bilhassa de kanser hastalığıyla illiği katı tavrıyla tanınıyor. Vefatından sonra Scientology kilisesinin Kirstie Alley’nin kanser tedavisindeki rolü hakkında sorular gündeme geldi. Kaynaklar, Scientology önderlerinin Clearwater’daki Flag Land Base’de Alley için bir anma merasimi düzenleyeceğini söyledi. Alley, Metodist kilisesine üye bir ailenin çocuğu olarak yetişmişti. Kokain bağımlısı olan yıldız, bu beladan kurtulabilmek için 1979’da Scientology kilisesine katıldı. Yıllar içinde Scientology tarikatının en tanınmış ve kilise içinde en hürmet gören üyelerinden biri olacaktı. Scientologlar, Kirstie Alley’nin ‘insanüstü’ statüsüne ulaştığına inanıyorlardı.

Yıldız oyuncunun uzun sarı saçları ve iri mavi gözleri yıllar boyunca imzası haline gelmişti

‘ÜSTÜN İNSAN’ DÜZEYİNE ULAŞTI

Bunun nedeni de Alley’nin Scientology’deki en yüksek tahsil seviyesi olan ‘Thetan 8’ düzeyine ulaşmasıydı. Bu düzey tarikatta ulaşılabilen en üst dereceydi ve Alley, bu unvanı aldığından beri kilisenin en hürmet gören üyesi olmuştu. ‘Thetan 8’ düzeyli Kirstie Alley’nin, kilisesi tarafından düzenlenecek merasimin akabinde yakılacağı açıklandı.

JOHN TRAVOLTA’NIN EŞİ DE 2 YIL EVVEL 57 YAŞINDA KANSERDEN ÖLMÜŞTÜ

Alley, son yıllarda kanserden ölen üçüncü yüksek profilli Scientologist oldu. Scientologist John Travolta’nın eşi 57 yaşındaki aktris Kelly Preston, Temmuz 2020’de göğüs kanserinden öldü. Grammy Ödüllü caz piyanisti Chick Corea da Şubat 2021’de ender görülen bir kanser çeşidinden 79 yaşında hayatını kaybetmişti. Uzun soluklu ve çok okunan bir Scientology blogu olan The Underground Bunker’ın müellifi Tony Ortega, Kirstie Alley’nin mevti ve Scientology tarikatı ortasındaki ilişkiyi ABD medyasına anlattı. Ortega, Alley’nin kanser teşhisi konmadan evvel sırt ağrısı çektiğini duyduğunu söyleyerek tabir yerindeyse bombayı patlattı. Ortega, mevzuyu anlatırken Scientology’nin birinci kitabı olarak ünlenen Dianetics’e dikkat çekiyordu.

Kirstie Alley ve çocukları

Bu kitapta da bahsedildiği üzere Scientology tarikatının ortası çağdaş tıpla çok düzgün değil. Kilisenin üyeleri birden fazla insanın rahatsızlığının psikosomatik olduğu ve iyileştirilebileceği fikrine sahipler. Bu nedenle Scientologlar hastalandıkları vakit evvel bir Scientology tahlili aramak zorunda kalıyorlar ve tıbbi tedavilerini geciktiriyorlar. Ortega’ya nazaran Scientology, psikiyatrik tedaviye ve psikiyatrik ilaçlara da karşı.

İLACA VE ÇAĞDAŞ TEDAVİLERE KARŞI ÇIKIYORLAR

Örneğin, antidepresanlar kullanmaya başlarsanız kilisedeki prestijinizi kaybedersiniz. Fakat takipçilerin, kanser yahut buna misal bir hastalığa sahip olmaları durumunda tıbbi tedavi aramaları engellenmez. Kilise size hastaneye gitmemenizi söyleyemez. Lakin yeniden de kilise idaresi öncelikle danışmanlık yoluyla işleri halletmeye çalışırlar ve telkin yolunu denerler. Böylelikle de Scientology’ye mensup hastalar çok geç olduğunda doktora masraflar ve bunun trajik sonuçları olabilir.

Ortega da bu hususları gündeme getirdi ve “Kirstie’nin eğitimi onun daha evvel tıbbi yardım aramasını engellemiş olabilir mi? diye soran çok insan var.” diyerek akıllardaki soruyu gündeme taşıdı. Kirstie Alley de John Travolta’nın eşi Kelly Preston üzere aslında hastanede tedavi gördü. Lakin Preston da göğüs kanserini atlatamayarak 2020’de hayatını kaybetmişti. Artık akıllara gelen soru Preston ve Alley’nin tedaviye geç başladıkları için vefattan kaçamamış olup olmadıkları.

KİLİSEDEN AYRILINCA ARBEDE ETTİĞİ OYUNCU ARKADAŞI KONUŞTU

Kiliseden ayrıldıktan sonra Alley ile toplum önünde büyük bir tartışma yaşayan yaşayan aktris ve eski Scientolog Leah Remini, dün Rolling Stone’a şunları söyledi:

“Kirstie’nin kendisine savaşma bahtı veren klâsik kanser tedavisi aradığı bildirilse de Scientologistlerin birden fazla çok geç olana kadar tedaviyi reddediyor. Scientologlar kanser üzere hastalıkları kendi kendilerine tedavi edebileceklerine inanıyorlar. Tarikatın kelam verdiği en uğursuz şeylerden biri. Ve Scientology, bir inanç değil, kesin bir bilim olduğunu sav ettiği için, üyelerinin beyinleri yıkanarak bu yanlış savlara garanti olarak inandırılıyor.”

Kirstie, uyuşturucu alışkanlığının nasıl denetimden çıktığını ve çok dert nöbetlerine, uykusuzluğa, kilo kaybına ve vefat niyetine yaklaştığını daha evvelce anlatmıştı. 2012’de Entertainment Tonight’a katılmış ve “Neredeyse her seferinde çok doz alacağımı düşündüm” demişti.

Oyuncu, bir başka Scientology üyesi John Travolta’yla çok yakın arkadaştı… İkili birlikte üç sinema çekti,Alley yıllar sonra Travolta’ya her vakit aşık olduğunu açıklamıştı. Hatta Travolta’nın eşi Kelly Preston bir sefer Alley’yi bu bahiste uyarmıştı…  

ONU BİR VAKİTLER KURTARAN SCIENTOLOGY VEFATINA Mİ NEDEN OLDU?

Oyuncu, Scientology ile bir komşusu tarafından tanıştırıldı ve Scientology’nin saunada uzun saatler geçirmeyi ve giderek daha fazla vitamin alımını teşvik ettiği bilinen rehabilitasyon ağına katıldı. O vakitlerde bunun ‘ya kozmostaki en büyük aldatmaca olduğunu ya da onu kendi yarattığım cehennemden çıkaracağını’ söylüyordu. Alley daha sonra “Mucizevi bir biçimde bir Scientology seansım oldu ve bir daha asla kokain kullanmadım.” Diyecekti. Mesleği de sonrasında yükselişe geçti ve tüm dünya tarafından tanınan büyük bir oyuncu oldu. Artık ise akıllarda bir vakitler onu tahminen de vefattan döndüren ve mesleğinin önünü açan bu atılımın en sonunda dönüp dolaşıp hayatına mal olup olmadığı sorusu kaldı…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir