KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt: 1,8 milyondan fazla insanımızın hayatını kurtarabiliriz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, depreme karşı başlatılan ‘İstanbul Yenileniyor’ kapsamında yapılan Bağcılar Kiraz Meskenler projesinin çalışmaları sırasında açıklama yaptı.

Tüm kurumları zelzeleye karşı yapılacak hareketlerde samimi olmaya ve birlik içerisinde çalışmaya davet eden Kurt, “Aksi takdirde muhtemel bir Marmara zelzelesinde İstanbul’da ve Marmara’daki başka vilayetlerde çok lakin çok acı bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz. Kurumlar samimi bir halde bir ortada çalışması hâlinde sarsıntıya karşı süratli bir formda kentlerimizi daha güçlü hale getirme imkânımız var lakin zelzelesi hiçbir formda siyasete materyal etmemeliyiz” tabirlerini kullandı.

Ali Kurt, “Vatandaşımız bizden şunu bekliyor. Uygun ödeme planıyla gelin, bizim riskli yapılarımızı yenileyin. Burada şayet birlik olursak, kurumlar bir ortada çalışırsa bir anda 1,8 milyondan fazla insanımızın hayatını kurtarabiliriz” dedi.

Kurt, şunları söyledi:

ÇOK ACI BİR TABLO İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ: Ülkemiz çok önemli bir riskli yapı stokuna sahip. Maraş merkezli zelzelelerde, maalesef zelzelenin en acı yüzünü ülke olarak yaşadık. Bunun daha büyük acılarını yaşamamak için zelzelesi her vakit gündemde tutmamız lazım. Zelzeleye ait yapılan çalışmalarda kesinlikle tüm tarafların samimi bir halde birlik içerisinde hareket etmesi lazım. Biz KİPTAŞ olarak İstanbul’da model olacak bir formülü ‘İstanbul Yenileniyor’ çatısı altında hayata geçirdik ve çok önemli yol aldık. Şu anda da içinde bulunduğumuz Bağcılar’daki Kiraz Konutlar projemiz, site bazlı bunun en somut örneklerinden biridir. Tüm kurumları sarsıntıya karşı yapılacak aksiyonlarda samimi olmaya ve birlik içerisinde çalışmaya davet ediyorum. Aksi takdirde mümkün bir Marmara zelzelesinde İstanbul’da ve Marmara’daki öbür vilayetlerde çok lakin çok acı bir tablo ile karşı karşıya kalabiliriz. Kurumlar samimi bir halde bir ortada çalışması hâlinde zelzeleye karşı süratli bir halde kentlerimizi daha güçlü hale getirme imkânımız var lakin zelzelesi hiçbir formda siyasete gereç etmemeliyiz.

ÇAĞRIMIZA KARŞILIK ALAMADIK: Şu an malum ülkemizin gündemi seçim. Seçimden ötürü zelzele ikinci plana itildi lakin zelzele üzerinden siyaset yapılmaya devam ediliyor. Lütfen kurumlar, sarsıntı konusunda samimi davransınlar, birbirlerine güç versinler. İstanbul Yenileniyor sistemini 2021 yılında hayata geçirdik ve sistem işlemeye başlayınca, talepler çok gelince merkezi idareye bir davette bulunduk. ‘Gelin, birlikte yenileyelim; gelin, elimizden tutun. Bunun altından tek başına büyükşehir belediyesi yahut bakanlık kalkamaz lakin kurumlar tek sesli olursa bu sürecin üstesinden gelebilir’ dedik. Lakin bugüne kadar hiçbir halde bu davetimize karşılık alamadığımız üzere seçimin son düzlüğünde yaptığımız sistemin bir benzerini merkezi idare de kullanmaya başladı. Bu makûs bir şey değil. Zararın neresinden dönersek kârdır lakin üzücü olan bir şey, insanların can güvenliği kelam konusu olmasına karşın hâlâ kurumların bir ortaya gelemiyor olması. Her an muhtemel Marmara sarsıntısı ile karşı karşıya kalabiliriz.

1,8 MİLYONDAN FAZLA İNSANIMIZIN HAYATINI KURTARABİLİRİZ: Risk çok büyük. Bilim insanlarımız yüksek sesle bunu söylüyor. Bizim de alanda çalışanlar olarak en büyük dileğimiz tüm kurumların birlik içerisinde çalışmasıdır. İstanbul Yenileniyor sistemini 2021 Temmuz ayında hayata geçirmiştik. Maraş merkezli zelzelelere kadar müracaatlarımız 8 bin 600-9 bin civarı iken Maraş merkezli sarsıntılardan sonra müracaat sayımız 26 bini geçti. Bu, şu manaya geliyor. İstanbul’da yaklaşık 496 bin riskli bağımsız ünitede oturan 1,8 milyondan fazla insanımızın yaşadığı bir alandan bahsediyoruz ve vatandaşımız bizden şunu bekliyor. Uygun ödeme planıyla gelin, bizim riskli yapılarımızı yenileyin. Burada şayet birlik olursak, kurumlar bir ortada çalışırsa bir anda 1,8 milyondan fazla insanımızın hayatını kurtarabiliriz.

DEPREMİ SİYASET ÜSTÜ TUTMALIYIZ: Kurumların samimi bir halde hareket etmesi gerekiyor. Kamu vazifesi yapmak zordur. Tarafsız olmayı gerektirir, samimi olmayı gerektirir ve şeffaf olmayı gerektirir. Bilim insanlarımız söylüyor. Artık Marmara zelzelesi mümkün değil, her an olabilir. O yüzden tekrardan şunu dillendirmek istiyorum. Muhakkak zelzelesi siyaset üstü tutmalıyız. Tüm kurumlar samimi bir halde sarsıntı konusunda yan yana gelip birlikte hareket etmeli. Lütfen sarsıntıya karşı yapılan çalışmaları kimse ve hiçbir kurum siyasete alet etmesin.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir