Kılıçdaroğlu ve Akşener deprem bölgesinde

Cumhurbaşkanı adayını belirleyen Millet İttifakı, seçim çalışmalarını sarsıntı bölgesinde sürdürüyor.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sarsıntılardan etkilenen Kahramanmaraş’ın ilçelerini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş eşlik etti.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de Hatay’daydı. Akşener’e de İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu çadırları gezdi. Yetkililerden bilgi alan CHP önderi, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Geceyi Nurhak’ta çadırda geçiren Kılıçdaroğlu, daha sonra Elbistan ilçesine geçti.

”MÜMKÜN OLDUĞUNCA KISIR SİYASETİN DIŞINA ÇIKMAYA ÇALIŞIYORUZ”

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin tenkitlerinin anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Kısır tartışmaların büsbütün dışındayız. Şunlar ne, bunlar hizmet değil mi Allah aşkına? Hizmettir bu. Yani ‘mış üzere yapmak’ falan filan bunları bıraksınlar. Kim neyi tutabiliyorsa hangi kaygısı çözebiliyorsa birlikte yapalım, birlikte çözelim. İlla, ‘Siz bir şey yapmıyorsunuz.’ Yapıyoruz arkadaşlar. İşte muhtarımız burada, geziyoruz, gözlüyoruz, gözlerimizle de görüyoruz. Başsağlığı diliyoruz, acıları paylaşıyoruz. Mümkün olduğunca kısır siyasetin dışına çıkmaya çalışıyoruz. Bizi buraya hapsetmeye çalışıyorlar. Yok efendim ya yok bu türlü bir şey.”

Deprem olurken burada yaşanan acıyı hissetmemenin mümkün olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Böyle bir şey olmaz. Burada göçük altında olacak, sen orada diyeceksin ki ‘Ben bir şey yapmıyorum.’ Olmaz efendim. Daima bir arada. Bakın buraya birinci gelen Mansur lider, gidin bakın. Sorun arkadaşlar, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri birinci sarsıntı olduğunda, ikinci gün ben geldim, arkadaşlar.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Elbistan Otogarı yanına Cansuyu Derneğinin kurduğu aşevine uğradı. Burada bir müddet kalan Kılıçdaroğlu, akabinde Ekinözü ilçesine hareket etti. Ekinözü yolu üzerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ takımları tarafından yürütülen altyapı çalışmalarını inceleyen Kılıçdaroğlu, ilçede vatandaşlar ile CHP ve DÜZGÜN Parti ilçe teşkilatlarıyla bir ortaya geldi.

”MAYIS’IN 14’ÜNE HAZIRLANIN, YENİ BİR ANLAYIŞI HÜKÜMRAN KILACAĞIZ”

Afşin’de de kendisini bekleyen vatandaşlarla kısa müddet sohbet eden Kılıçdaroğlu, alandakilere seslendi. Yakınlarını kaybeden depremzedelere başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, “Emin olun, bu bölgenin Büyükşehir Belediye Lideri olarak Mansur Lider yanınızda. Öbür vilayet ve ilçelerde de belediye liderlerimiz yanınızda olacak. Sahiden de bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bütün meselelerini el birliğiyle çözeceğiz. Mayıs’ın 14’üne hazırlanın. İnşallah göreceksiniz yeni bir anlayışı hükümran kılacağız. Yani zihniyeti değiştireceğiz.” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’na ziyaretlerinde, CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Lider yardımcıları Ali Öztunç ve Seyit Torun, CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka ile Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş da eşlik etti.

AKŞENER, İMAMOĞLU İLE ZELZELE BÖLGESİNDE

Millet İttifakı’ndan YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de Hatay’daydı. Akşener’e İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu eşlik etti.

Akşener, konuşmasında birlik vurgusu yaptı, zelzele esnasında rakip olmadıklarını söyledi.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

”Şimdi bu zelzeleden çıkarılacak dersler var. Sayın Erdoğan bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak o sabah en geç 8’de bütün partilerin genel liderlerini örneğin Çankaya’da toplayıp fikirlerimizden faydalanıp tıpkı vakitte da dayanaklarımızı istemeliydi. Bir ortaya gelseydik, fikirlerimizi söyleseydik bütün imkanlarımızı bir ortaya getirseydik bu sarsıntı nasıl yönetilirdi? Sanki acılarımız daha az nasıl hissettirilebilinirdi ve çok daha süratli kederlerin tahlili nasıl sağlanabilirdi?

Deprem esnasında biz rakip değiliz. Ben zelzele bölgesine ikinci gelişimde birinci kez rozet taktım. Roketsiz geldim ben buraya. Zira orada kim kimdirin hangi görüştedirin kıymeti yok. Orada hepimiz insanız, hepimiz dardayız ve hepimiz bir ortadayız. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.”

“SEN BİZİ AYAĞA KALDIRDIN”

Akşener’in bir sonraki durağı ise İskenderun’da sahra hastanesi oldu.

Çocuklarla sohbet ederek oyuncak dağıtan Akşener, hastalara “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Burada eski futbolcu Gökhan Zan ile karşılaşan Akşener, Zan’a “Oğlum sen bizi ayağa kaldırdın, Allah senden bin sefer razı olsun” diyerek sarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir