Kayseri Büyükşehir’den TOMTAŞ hassasiyeti

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
22 Aralık 2022 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark iştiraki ile kurulacak TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş’nin Ortak Teşebbüs Mukavelesi, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı merasimle imzalanmıştı.

BAKAN AKAR, LİDER BÜYÜKKILIÇ İLE ANLAŞMIŞTI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, imza merasiminde yaptığı konuşmada, “Sayın belediye liderimizle anlaştık. Ayın 15’ine kadar, sayın belediye liderimiz 15 Ocak’a kadar araziyi bize getiriyor” demişti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi 2023 Yılı Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşiminde mevzu ile ilgili kıymetli bir karara imza atıldı. Erciyes Teknopark A.Ş.’nin, Kocasinan İlçesi, Fevzioğlu Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile birlikte ek imar planı yapılması talebi konusunda hazırlanan İmar ve Bayındırlık Kurul Raporu, meclis üyelerince kabul edildi.

“SAYIN BAKANIMIZA ARZ EDECEĞİZ”

Yarım kalan kıssa yine yazıldığını söz eden Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, bahis ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kayseri’mizin ‘yiğit düştüğü yerden kalkar’ misali yine tıpkı işlevi yüklemesi için kamu, kurum ve kuruluşlarımızla harekete geçtik. Bu işin ana merkezi olarak nitelendireceğimiz, 1926’lı yıllardan bugüne gelen yaklaşık 100 yıl öncesine dayanan süreci yine canlandıracak çalışmaya imza atılmış oluyor. Havaalanı bölgesinde yapılacak çalışmalar ile ilgili meclisimizden aldığımız karar ile oradaki arazi tahsisi konusunda gerekli teşebbüslerde bulunmak üzere planlama sürecini Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yaptık, bir hafta içerisinde meclisimizden geçirdik. Öbür çalışmalar ile ilgili süreci devam ettireceğiz, Sayın Bakanımıza arz edeceğiz” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZE VE ÜLKEMİZE GÜZEL UĞURLU OLSUN”

TOMTAŞ için Ortak Teşebbüs Sözleşmesi’nin geçtiğimiz günlerde imzalarının atıldığını hatırlatan Lider Büyükkılıç, “KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle ASFAT, TUSAŞ, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark iştiraki ile kurulacak TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji A.Ş. için Bakanımız Sayın Hulusi Akar’a verdiğimiz kelamı tuttuk. Kentimize ve ülkemize iyi uğurlu olsun” diye konuştu.

Büyükkılıç, TOMTAŞ’ın birebir isimle, kendi kentinde tekrar hayata geçirildiğini vurgulayarak, “TOMTAŞ, inançlı liman olan stratejik kentimizi yeniden tıpkı işlevi kazanacak biçime getiren bu çalışmadan ötürü emeği geçenlerin her birine farklı başka teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Başkan Büyükkılıç, ayrıyeten bilimsel ve akademik alanda geçmişe ışık tutacak Kayseri Uçak Fabrikası kitabının da ülkenin ve Kayseri’nin havacılık tarihine ışık tutacağını, kültür ve bilim dünyasına kazandırılmasından ötürü duyduğu memnuniyeti de lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir