Karakutu emniyette: Amasra’da incelemeler başladı

Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 madencinin hayatını kaybettiği grizu patlamasıyla ilgili eksper heyeti, maden alanında incelemelere başladı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurum Müdürlüğü’ne ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 madenci hayatını kaybetti, 11 kişi ise yaralandı.

Olayın akabinde Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 6 savcının yürüttüğü soruşturma sürerken, maden, elektrik, jeoloji, jeofizik ve makine mühendisleri ile A sınıfı iş güvenliği uzmanlarından oluşan eksper heyeti oluşturuldu.

7 kişilik eksper heyeti, madencilerin avukatları, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak ve Bartın Baro Lideri Ferhat Parlatır eşliğinde facianın yaşandığı maden alanında incelemelere başladı.

SES KAYITLARI YER ALIYOR

Soruşturma etabında el konulan maden alanı ve binadaki manzara ve ses kayıtları ile yer altındaki personellerin konuşmasını kaydeden aygıtların Emniyet Müdürlüğü’nde incelenmesine başlandı.

Karakutu olarak da isimlendirilen gaz ölçümlerini, hava akış oranını, ses ve imaj kayıtlarını barındıran bilgisayarların ilerleyen kademede savcılık tarafından görevlendirilen eksperlerce raporlanacağı öğrenildi. Genel Maden Çalışanları Sendikası yetkililerinden alınan bilgiye nazaran bu kayıtların açılması için rastgele kriminal bir sürece gerek olmadığı bildirildi.

‘UÇAKLARDAKİ ÜZERE KARAKUTU VAR’

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden faciası hakkında TBMM’yi bilgilendirmişti.

Bakan Dönmez yaptığı açıklamada şu tabirleri kulandı:

“Yer altı tüm çalışma alanları ve giriş çıkış havalarında, metan, oksijen, karbondioksit, sıcaklık ve hava suratı ölçümleri ile 24 saat boyunca daima izlenmekte, bilgiler de kayıt altına alınmaktadır. O işletmemizde, birebir uçaklarda olduğu üzere kara kutumuz var.

O ana kadar gerçekleşen tüm ölçümler, aşağıdaki ve üstteki görevlilerin ortasındaki her cins telsiz ve telefon konuşması kayıt altında. Bunların hepsi de incelemeye ve kontrole tabi olacak. Hiçbir kaygınız olmasın. En ufak bir ihmal varsa gereği yapılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir