‘Karadeniz’in efendisiyiz’

Karadeniz gazının mart ayının sonunda konutlara ulaşması için son viraja girilirken, Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı (TPAO) İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım, şu anda Karadeniz’i kendilerinden daha yeterli tanıyan olmadığını söyledi. Alım, “Daha ekonomik, süratli, yanlışsız kuyu açacak Karadeniz’in jeolojisini bizden âlâ bilen hiç kimse yok. Karadeniz’in efendisi diyebilirsiniz. Türk bilimi, Türk petrolcülüğü Karadeniz’in üstadıdır” dedi. Karadeniz’de 17 kuyu, Akdeniz’da 9 kuyu kazdıklarını anlatan Alım, “Toplam 26 kuyu kazıldı. 26 kuyunun hepsinde olsa hepsini açıklardık, ekonomik olarak bedel görürsek o denli açıklarız. 3-5 sene değil, biz 2023, 2024, 2025’de ne yapacağımızı biliyoruz. Bizim seçim gündemiyle ilgili yaptığımız bir şey yok. 2030’a kadar maksadımız Türkiye’nin doğalgaz bağımlılığını ortadan kaldırmak” diye konuştu.

LATİN AMERİKA’DAN GELECEKLER

Bilgin, Karadeniz gazının karaya çıkarılacağı Filyos’taki tesislerde bir küme gazeteci ile bir ortaya geldi. Alım, Türkiye’nin cari açığının temel probleminin güç ithalatı olduğunu belirterek, aylık 8-9 milyar dolarlık üzere bir açık olduğunu, bunu kapatmaya çalıştıklarını kaydetti. Mekanik olarak tüm ekipmanların yerleştirildiğini, en son testlerin yapıldığını anlatan Alım, “Binlerce test yapıyoruz. Bu testlerden bir adedinde başarısız olma durumunda dönüp süreci en başından bir daha denetim etmek durumundayız. Hasebiyle en ufak bir boşluk bırakmamak için devreye alma süreçlerimizde bütün testleri A’dan Z’ye yapıyoruz. Toplam 992 major testimiz var, yani ana test. Küçük testleri saymıyorum. 992’nin yüzde 63’ü tamamlanmış durumda” dedi. Alım, siber akınlar için alınan tedbirlerle ilgili ise gerekenlerin yapıldığını belirtti.

Bilgin, Latin Amerika’dan ve dünyanın büyük petrol ülkelerinden operasyon kabiliyetini nasıl geliştirdiklerini, bu kadar süratli ve kompleks operasyonların nasıl yapılabildiğini anlamak için gelmek isteyenler olduğunu anlatarak, “Burada kritik söz gıpta edilen bizim operasyon kabiliyetimiz” dedi. Denize materyallerin ROV’lerle indiğini kaydeden Alım, “ROV’lerin operatörleri var, şöyle düşün insansız savaş uçağı üzere. Bir pilot kullanıyor, ROV pilotu deniyor. 12-13 tane Türk ROV pilotumuz var. Birkaç tane yabancı var” değerlendirmesini yaptı.

‘SEÇİM VAR DİYE KEŞİF AÇIKLAMIYORUZ’

Bu sürecin siyasi problemlerin dışında ele alınması gerektiğini tabir eden Alım, “Millet ismine vazife yapılıyor, tabi ki yapılan işler günlük siyasi sonuçlar üretecektir. Lakin 30-40 yıllık üretilebilir rezerv dediğimizde hepsi yarın kasamızı dolduracak değil. 35 yıllık süreçten bahsediyoruz. Birinci etapta, denizde kurduğumuz tesisle birlikte günde 10 milyon metreküp üreteceğiz. Ayda 9 milyar harcamak yerine 8 milyar dolar harcayacağız. Yani, seçim var, keşif açıklayalım üzere bir şey yok” diye konuştu.

YENİ GEMİLER GELECEK

Yabancı gemilerden hizmet aldıklarını fakat bu gemilerin yaptığı işlerin bir kısmını Direnç gemisinin yapaca-ğını kaydeden Alım, “Türk offshore sanayisinde bir ekosistem oluşturacağız. Ekosistemi geliştirmek, bu işe hizmet eden firma, insan, teknisyen, mühendis, gemici bunları geliştirmek bunların sayısını artırarak lakin varola-biliriz. Münasebetiyle, yeni gemiler gelecek. Sondaj gemisi olmayabilir lakin diğer öteki gemiler filoya eklenecek Teknik gemiler, Mukavemet’in daha üst segmentinde gemiler olabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir