Kadıköy’de rant protestosu

Kadıköy Söğütlüçeşme’de AKFEN Holding ile TCDD iş birliğiyle “viyadük inşaatı ve etraf düzenlemesi” ismi altında 108 dükkânlık projeye karşı bölge halkının yansısı sürüyor. Projenin rant gayeli olduğunu belirten mahalleli, bölgedeki yeşil alanlardan birinin daha betonlaştırıldığına dikkat çekiyor.

Kadıköylülerin kaldırımlarının da gasp edildiğini savunan Kadıköy Kent İnisayitifi üyeleri, bugün inşaatın şantiye girişi önünde bir ortaya geldi. “Bu kaldırımda rant var, can güvenliği yok” yazılı pankartın açıldığı aksiyonda, “Söğütlüçeşme’de ağaç katliamı var” ve “Söğütlüçeşme’de AVM’ye hayır. Yeşil alan istiyoruz” yazılı dövizler taşınarak “Söğütlüçeşme istasyon, Haydarpaşa gardır” ve “Sermaye defol, Kadıköy bizim” sloganları atıldı.

İnisiyatif ismine konuşan Cihan Uyanık, inşaat önünden Söğütlüçeşme Marmaray durağına kadar yürüyeceklerini söyledi. Etrafta ağır güvenlik tedbiri alan polis takımları ise yürüyüşe, pankartın ve dövizlerin kapatılması kuralıyla müsaade verdi. Kaldırımın inşaat çalışması sebebiyle kapatıldığı yerde ise yoldan yürümek durumunda kalan yurttaşların araç trafiğini zorlaştırdığı gerekçesiyle kısa periyodik gerginlik yaşandı. HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu da yurttaşların önünün kesilmesine reaksiyon göstererek, yolun ortasında bekledi. Çevik kuvvetler de barikat kurarak yürüyüşü büsbütün engelledi. Bunun üzerine yurttaşlar, kaldırımda beklemeye başladı. Açıklama da burada yapıldı.

Cihan Uyanık, projede kamu faydası olmadığını ve maksadın, AKP’li bürokratların cebini doldurmak olduğunu lisana getirdi. İnisiyatif ismine hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Gülsün Gökalp de can güvenliğine dönük bir tehdit manasına gelen yabanî bir rant projesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Gökalp, şunları söyledi:

‘Can güvenliğini tehdit edecek halde işgal altında’

Aylardır bu inşaatın durdurulması için ihtarlar yapıyoruz, gayret ediyoruz, mevzuyu Kadıköy ve İstanbulluların gündemine sokmaya çalışıyoruz. Buna devam edeceğiz. Halkın talep ve çıkarlarına büsbütün karşı olan bu projeyi buradan uzaklaştırana kadar her saldırganlığı karşımıza alacağız ve bunları da kayıt altına alacağız. Bu projenin sorumluları ve cürüm ortakları, direkt rantına göz dikmiş merkezi idareler ve bu saldırganlığa karşı halkın çıkarlarını savunma konusunda kayıtsız kalan mahallî idareler er ya da geç hesap verecek. Söğütlüçeşme’de aylardır insan ömrüne tehdit olan ‘viyadük inşası ve etraf düzenlemesi’, proje alanındaki inşaatın hızlanmasıyla birlikte, 2022 Aralık ayının son haftasında kaldırım işgaliyle alanını genişletmesine şahit olduk. Daha sonra işgal edilen alan daha da genişledi, Bağdat Caddesi’nden Hasanpaşa tarafına dönüş yolunun bir şeridi daha süratlice işgal edildi ve inşaat alanı yola gerçek taştı. Bu tarafta da kaldırım kapatıldı ve bir aya yakın müddet bu işgal devam etti. Geçen hafta prestijiyle belediye tarafındaki kaldırım kısmen açılmış olsa da işlek dönüşün olduğu yol işgali devam ediyor ve buraya gelirkenki kaldırım da hâlâ can güvenliğini tehdit edecek halde işgal altında.

‘Yüzlerce ağaç zalimce yok edildi’

Söğütlüçeşme’de tüzel süreci devam eden ve daha evvelki iptal kararı sonrasında muhtaçlık duyulan düzenlemeleri yapmadığı için yasa dışılığı süren, kamusal gerekliliği tartışmalı ve rant telaşlarının öncelikli olduğu aşikâr olan, bu hâliyle yangından mal kaçırırcasına bir an evvel inşası bitirilmeye çalışılan ve bu nedenle de insan hayatını yok sayan bu projenin sahipleri arsızlıkta hudut tanımıyor. Projenin, daha inşaat müsaadesi çıkmamışken ağaçların kesildiği, ‘taşıma’ ismi altında yok edilmeye başlandığı, hızlandığı basamaktaysa tüm alanda topyekûn bir ağaç katliamına sebep olduğunu biliyoruz. Kadıköy’ün hava kirliliğinde rekora koştuğu haberleri medyada yer tutarken az sayıda oksijen üretim merkezinden biri olan Söğütlüçeşme istasyonunda yüzlerce ağaç zalimce yok edildi.

Belediye liderleri bu proje karşısında nasıl çaresiz kalmaktadır?’

Bugünlerdeyse imar muhtaçlıkları gereği, yırtıcı projenin alanı genişletiliyor ve kaldırımlar işgal ediliyor. Nasıl bir gereksinimdir ki İstanbul’un en kıymetli ulaşım temaslarından biri olan Kadıköy’ün en ağır yaya akışının olduğu güzergahta, insanların yollara taşması ve büyük bir can güvenliği tehdidi oluşması dikkate bile alınmıyor. İnşaat alanında çalışan vazifeliler ‘İnşaat böyledir’ diyor, ‘Devletin inşaatı burası’ diyor, çok zorlayınca ‘Biz istemedik, UKOME yapıyor’ diyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje konusunda ‘Yetkisizim’ diyor. Kadıköy Belediyesi ‘Biz onlara bir şey yapamıyoruz’ diyor. Soruyoruz. Bu nasıl bir kudrettir ki, halkın oylarıyla seçilmiş ve bunu gerektiğinde bir siyasi meydan okuma olarak öne süren İBB ve Kadıköy Belediye Liderleri bu proje karşısında çaresiz kalmaktadır?

‘Viyadük mazeret edilerek 108 dükkân için yapıldığını biliyoruz’

Bu alanda yaya kaldırımı kapatılmışken, can güvenliği hiçe sayılırken, Kadıköy Belediyesi, büyük bir tantana kopararak ‘Yaya kaldırımlarını temizliyoruz’ duyurusuyla scooter’ları toplattı. Burunlarının ucundaki tehlikeyi görmezden gelerek… Bu ‘insana düşman’ projenin, viyadük mazeret edilerek 108 dükkân için yapıldığını biliyoruz. Dahası, viyadük inşasında bu alanın taban özellikleri gözetilerek alınması gereken minimum tedbirlerin de alınmadığını… Pek çok rapor ve değerlendirmede alandaki tabanın ‘önlemli bölge’ olmasından kaynaklı güçlendirme ya da diğer tedbirlerin gerekli olduğu vurgulanırken, mevcut viyadükün bakımdan geçmesi gerekliliği üzerinde durulurken dükkânları bir an evvel açma dışında öbür bir önceliğin olmadığını… Güçlendirilme ve bakımdan geçme tedbirleri bir yana, bir defa daha burada 35 metre derinliğe viyadük ayaklarının dikildiğini ve halihazırda kullanılan viyadükün daha da büyük bir tehlike arz etmeye başladığını hatırlamak zorundayız.

Facialar yaşanmadan bu vahşet bitsin diye buradayız’

Bu proje, Marmaray ve Yüksek Süratli Tren’in halihazırda kullandığı viyadük için büyük bir tehdit yaratmaktadır ve bu tehdit olanca yeniliğiyle bu ulaşım araçlarını kullananların canına kastediyor. Birilerinin bu projenin vahşetini ve insan hayatına kasteden bu durumunu fark etmesi için kesinlikle bir facianın yaşanması mı gerekiyor? Yakında bu da olacaktır. Aylardır bu sürecin takipçisi olan ve durdurulması için her yolu zorlayan bizler, facialar yaşanmadan bu vahşet bitsin diye buradayız. Kadıköy oksijensiz kalmasın diye… Beşerler kaldırımsız bırakılıp yollarda telef olmasın diye… ‘Söğütlüçeşme’de viyadük çöktü’ haberi gelmesin diye.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir