İzmir Büyükşehir’in şirketleri batıyor! 435 milyon daha aktaracak

CHP’nin 18 yıldır yönettiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde meseleler düzgünce karmaşıklaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, zarar eden iştirak şirketlere daima para aktarmak zorunda kalıyor.

KÖTÜ İDARENİN BEDELİ

İBB Başkanı Soyer’in, borç batağındaki belediye şirketlerinin ayakta kalması için bugüne kadar belediye kasasından ‘sermaye artışı‘ ismi altında 2 milyar 722 milyon 940 bin 716 TL kaynak aktardığı Sayıştay raporlarına yansıdı. Soyer, her geçen gün biraz daha büyüyen kara deliği kapatmak için tasarruf etmek yerine tekrar tıpkı sisteme başvurdu.

‘BATIK’LARA 434 MİLYON DAHA

Büyükşehir belediyesi iştiraki üç şirketin ziyanlarını karşılamak için tekrar sermaye artırım kararı alındı. Pazartesi günkü meclis toplantısında kabul edilmesi halinde büyükşehir belediyesi kasasından İZULAŞ, İZBAN ve İZTARIM‘a sermaye artırımı ismi altında toplam 434 milyon 794 bin 124 lira daha kaynak aktaracak.

“İZMİR ÜZERE YÖNETECEĞİZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Geleceği Birlikte Kuruyoruz-İzmir Buluşması” programında 2014 yılında yaptığı konuşmada Türkiye’yi İzmir üzere yönetmeyi planladıklarını söylemişti. Kılıçdaroğlu, “Efendim, ‘CHP iktidara gelirse ülkeyi yönetemez, dolar fırlar, faizler yükselir’ diyorlar. 75 milyona sesleniyorum, Türkiye’yi bunlardan uygun yönetiriz. Türkiye nasıl yönetilir, bunu öğrenmek istiyorsan İzmir’e bakacaksın. CHP’nin olduğu ana kentler nasıl yönetiliyorsa ülkeyi o denli yöneteceğiz.” demişti.

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir