İstanbul Barosu: Gülşen özgür bırakılmalı

İstanbul Barosu, “Gülşen hür bırakılmalı ve söylenen kelamların içeriği ile matufiyet değerlendirmesi bir hukuk devletine yaraşır biçimde yapılarak, bu değerlendirmeler sonucu tutuksuz yargılanması tarafında süreç tesis edilmelidir” davetinde bulundu.

İstanbul Barosu, sanatçı Gülşen’in tutuklanmasına ait açıklamada bulunarak tutuksuz yargılama talep etti.

İstanbul Barosu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

*Sanatçı Gülşen’in 4 ay evvel bir konser sırasında sarf ettiği kelamlar hasebiyle bugün gözaltı süreci yapılması ve bu süreçlerin öncesi ve sonrasındaki süreçlerde yaşananlar, bir hukuk devleti açısından çok önemli sakıncalar içermektedir.

*Sosyal medya örgütlenmelerinin provokasyonları ile yargı süreci başlatılması ve oradaki genel algı ile soruşturma yürütülmesi, giderek CMK mucibince davet edildiğinde icabet edecek olan kişi için gözdağı niteliğinde gözaltı süreci uygulanması, daha soruşturma belgesinin kapağı açılmadan Anayasanın 138. unsuruna karşın Adalet Bakanının kınama bildirisi yayınlaması, adil yargılanmanın soruşturma safhasındaki ihlalini de aşan bir dizi gelişmektedir.

*Bir an için soruşturma açılmasını haklı kılan bir münasebetin varlığından kelam edilse dahi, salt “oy tasası ve konsolidasyonu” için yargıyı biçimlendirmek, birebir vakitte (maalesef) HSK Lideri da olan Adalet Bakanı için haddini de aşan bir anayasa ihlalidir. Adalet Bakanının siyasal kimliğini adliye saraylarına yansıtması, yargı bağımsızlığının sonu demektir.

*Gülşen hür bırakılmalı ve söylenen kelamların içeriği ile matufiyet değerlendirmesi bir hukuk devletine yaraşır biçimde yapılarak, bu değerlendirmeler sonucu tutuksuz yargılanması tarafında süreç tesis edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir