İran yönetimi nükleer anlaşma konusunda ABD ile mesaj alışverişinin sürdüğünü söyledi

İran Öğrenci Haber Ajansı’na (ISNA) nazaran, başşehir Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrasında basına açıklama yapan Abdullahiyan, nükleer müzakerelerin son durumunu kıymetlendirdi.

ABD idaresinin, İran ile nükleer müzakerelerin gündemde olmadığına dair açıklamalarına işaret eden Abdullahiyan, “ABD iki yüzlü davranıyor. Amerikan tarafı ile daima olarak bildiri alışverişi yapıyoruz. Son ileti alışverişimiz 72 saatten daha kısa bir mühlet önceydi” dedi.

ABD’nin, İran’ın kırmızı çizgilerinden sapması için baskı yaptığını fakat bu hususta geri adım atmayacaklarını söyleyen Abdullahiyan, “Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen müzakereler sonucunda tüm güçlü ve zayıf taraflarıyla bir mutabakata varmak mümkün” tabirlerini kullandı.

Robert Malley’in açıklaması

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, 14 Kasım’da Paris’te basına yaptığı açıklamada, İran ile nükleer görüşmelerin gündemde olmadığını tabir ederek, “Odak noktamız ilerlemeyen bir muahede değil, İran’da olup bitenler. Rejimin protestoculara karşı acımasız baskısı, İran’ın Rusya’ya silahlı insansız hava araçları satması ve rehinelerimizin kurtarılmasına odaklanıyoruz. İran’da en az üç Amerikan vatandaşı tutuklu bulunuyor ve esir takası görüşmeleri sonuçsuz kalıyor.” diye konuşmuştu.

İran ile nükleer muahedenin yine canlandırılması ve ABD’nin muahedeye yine katılmasının ele alındığı Viyana’da yapılan nükleer görüşmeler, Washington ve Tahran ortasındaki uzlaşmazlık nedeniyle eylül başlarında askıya alınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir