İmamoğlu Paskalya bayramını kutladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu Beyoğlu’ndaki Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi ve Fatih’teki Türkiye Ermenileri Patrikliği’ne başka farklı ziyaret edip Paskalya bayramlarını kutladı. İmamoğlu, birinci ziyaretini İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Kadim Manevî Başkanı ve Patrik Vekili Metropolit Filüksinos Yusuf Çetin’e yaptı. Paskalya Bayramı’nın kendileri tarafından ‘Diriliş Bayramı’ olarak kutlandığını belirten Çetin, ziyaretinden ötürü İmamoğlu’na teşekkür etti.

ÇETİN: HERKES KOMŞUSUNU SEVERSE DÜNYAMIZ CENNETE DÖNÜŞÜR

ANKA’nın aktardığına nazaran İstanbul’un her tarafıyla varlıklı bir kent olduğunu belirten Yusuf Çetin, “Bir sürü lisan, bir sürü etnik köken, bir sürü mezhep; bunlar ülkemizin zenginliği. İstanbul’umuz, ülkemizi dışarıya tanıtan, gösteren hoş bir penceredir aslında. Ben daima şunu söylüyorum, diyorum ki bu dünya Allah’ımızın manevi bir bahçesi üzere. Bu manevi bahçede çeşit çeşit ağaçlar var. Her ağacın meyvesi, tadı hoş… İnsan kutsaldır her şeyden evvel. Herkes kendi insan komşusunu severse dünyamız cennete dönüşür. Biz de her duamızda büyüklerimizi anıyoruz. Ülkemizin birlik, beraberliği için dua ediyoruz. Bayramlar bu sene art geriye geldi. Yahudi cemaatinin Fısıh Bayramı, bizim Diriliş Bayramı. Batılılar, ‘Paskalya’ diyor, biz ‘Diriliş Bayramı’ diyoruz. Ve İslam alemi de artık ramazan orucunu tutuyor. Allah kabul etsin” dedi

İMAMOĞLU: DUALARINIZA ‘AMİN’ DİYORUM

“Bu kadim kentin, bu kadim toprakların kadim bir cemaati olan sizlerle bir ortada olmak ve bu hoş anlarınızı sizlerle paylaşmak, bizim için aslında bu zenginliğimizin bir şölen anı” diyen İmamoğlu da şöyle konuştu: “Birliğimizin, beraberliğimizin, insanlık var epeyce daima daim olmasını diliyorum. Bu kentte yaşayan bu çeşitliliğin her tarafıyla hem insani hem toplumsal hem inanç istikametiyle varlığını temenni ediyorum sonsuz bir formda. Bu sene, aslında güç bir sene olarak başladı. Zelzelenin bize yaşattığı acıyla bir arada, ne yazık ki on binlerce insanımızı yitirdik. Az evvel temennide bulunduğunuz, odağında insan olan hem dünyaya dönük hem memleketimize hem kentimize dönük bütün hislerinize katılıyorum ve hoş dualarınıza ‘Amin’ diyorum. Umuyorum daima bu türlü âlâ anlarımızda bir ortada olalım ve toplum olarak çok hak ettiği bir geleceğe kentimizi, ülkemizi götürelim. Alışılmış önümüzde bir seçim takvimi var. Yoğunluğumuz da var. Lakin bu yoğunluğumuz esnasında, böylesi hoş anları ıskaladığımız vakit bu kentin hakkını verememiş oluruz. Sizlerin aranızda olmaktan gururluyum. Kadim cemaatin içinde olmaktan, sizlerin hemşerisi olmaktan ve sizlere hizmet ediyor olmaktan da memnunum. Bütün cemaatimize tekrar yeterli bayramlar.”

MAŞALYAN: İNANÇ MASASI, O ORJİNAL FİKİR ÇOK ÖNEMLİYDİ

İmamoğlu, ikinci Paskalya ziyaretini, Fatih’teki Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a yaptı. İmamoğlu’nun ziyaretinden duyduğu memnunluğu lisana getiren Maşalyan, “Ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Biz, sizin icraatlarınızı en başından beri takip ediyoruz ve bilhassa azınlık cemaatlerine yönelik yapan ve müspet yaklaşımınız bizi etkiliyor ve bizi sevindiriyor. Bilhassa İnanç Masası, o orjinal fikir çok kıymetliydi. Bazen fikirler hoş oluyor lakin hava da asılı kalıyor. Lakin o, havada asılı kalan değil, hayata dönüşmüş pratik olarak önümüze geldi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir