Hizbullah’ın İşkence ile Öldürdüğü Konca Kuriş’in Ağabeyi: ‘Hüda-Par Bir Katliam Örgütü’

1990’lı yıllarda terör estiren Hizbullah’ın siyasi kolu olan Hüda-Par, Cumhurbaşkanlığı seçimine AK Parti listelerinden katılacak. Hizbullah’ın kaçırdığı ve azap ile öldürdüğü Konca Kuriş’in ağabeyi Mehmet Genç, Hüda-Par ile ilgili gelişmeler için ‘kanımız donuyor’ yorumunda bulundu.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’de yayınlanan köşe yazısında Hizbullah’ın en yabanî cinayetlerinden biri olan Müslüman feminist Konca Kuriş’in ağabeyi ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

Kardeşini Hizbullah terörüne kurban veren acılı ağabey Mustafa Genç, Cumhur İttifakı’na ‘dışarıdan’ katılan ve AK Parti listelerinde seçime girecek Hüda-Par için “nasıl bir oluşum olduklarının çok biliyoruz” tabirlerini kullandı.

Genç, “Hüda-Par’ın Cumhur İttifakı’na alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu biçimde karşılık verdi;

“Bizim kanımıza dokundu. Hüda Par’ın ne olduğunu biz aile olarak biliyoruz. Edip Gümüş, Cemal Fiyat ve Hüseyin Velioğlu işin zirvesiydi. Velioğlu’nu meyyit ele geçirdiler, Gümüş ve Tutar’ı tutukladılar, 2011’de hür bıraktılar. Davul zurnayla kaçtılar. Ondan sonra bu kişi (Gümüş) Hüda Par’ı kurdu. Hüda Par’ın bir katliam örgütü olduğunu biliyoruz. Bunların meşru vaziyete geçmesi koşullar gerektirdiği için. Bunlarla ittifak yapmayı kanımız donarak izliyoruz, hakikat bulmuyoruz.”

Mustafa Genç, Devlet Bahçeli’nin “Hüda-Par’ın terör örgütleriyle hiçbir bağı olmamıştır’ açıklaması için şunları söyledi;

“Hayır, canım, buna çocuklar bile inanmaz. Mümkün mü? Türkiye’de buna kargalar güler. Ayıp bir şey. Aklımızla kimse alay etmesin. Toplumun bir vicdanı vardır. Bu vicdanda bu bireyler nasıl görülüyor, ona bakmak lazım. O o denli dedi diye o denli olmuyor.”

Mustafa Genç’in, kardeşi Konca Kuriş’in ölüyle ilgili yaptığı açıklamalar;

“Bakın, size bir şey anlatayım. Sene 1998. Konca Kuruş’i Konya’da bulduğumuzda teşhis yaptık. Baktık, kız kardeşim. Dişlerini yaptırmak için alınmış ölçü vardı. Onu Mersin’den getirdik. Damağına oturttuk. Zira yüzü erimişti, tanınmıyordu. Bir de ayak parmağından oğlu teşhis yaptı. İstanbul Terörle Uğraş Müdürü şunu dedi: “Konca hanımla birlikte 3-4 erkek cesedi daha var.”

“Bakın, burası çok değerli. Kız kardeşim bir şeye inanmıştı. “İslami feministim” diyordu. İslam dünyasında birinci ve son feminist olsa gerek. Lakin 3-4 erkek cesedi kim biliyor musunuz? Kanım dondu o vakit.”

“Van’da çocuklar futbol oynuyor. Hizbullahçılar bunları uyarıyor. “Sakın top oynamayın, makûs olur.” Çocuk bunlar, 13-14 yaşında. 3-4’ünü kaçırıyor, Konya’da infaz ediyorlar. Ve buraya gömüyorlar. Sebebi futbol oynamaları. Ya kardeşim, toplumun vicdanı nerde? Filistin’de ölen çocuğu savunuyorsun, buradaki Kürt çocuğu niçin unutuyorsun? Çocukların ailesi dehşetten şikayetini yapamamış.”

İsmail Saymaz’ın köşe yazısını okumak için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir