Hem Eğlenceli Hem Hareketli Parkur Sporları Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Parkur sporları atletler için özel bir tutkuyla yapılırken izleyiciler için de her vakit eğlenceli imajlara sahne olmuştur. Pekala parkur sporlarının ayrıntılarını daha düzgün tahlil etmek için bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık desek? Buyrun içeriğimize!

1. Parkur sporu nedir, nasıl yapılır?

Parkur sporu aslında en temelde bir noktadan öbür bir noktaya en kısa müddette ulaşmak maksadı taşır. Pekala bu yarışlar sırasında yapılması gerekenler bu kadar mı? Doğal ki değil. Birinci gayemiz bu olsa da insan bedeninin hudutlarını zorlaması, bedenin yeteneklerinin en verimli formda kullanılması, süratli ve tesirli bir formda atik hareket edilmesi bu sporu bir ömür tarzı haline getiriyor.

2. Parkur atletleri nasıl isimlendiriliyor?

Bir spor olduğu kadar bir ömür stili da olan parkur sporunda erkek ve bayan atletler başka farklı isimlendirmelerle anılıyor. Parkurun tozunu attıran erkek atletlerine ‘Traceur’ bayanlara ise ‘Traceuse’ denir. Bu İngilizce sözler ise ‘iz bırakan’ manasına gelir.

3. Pekala nasıl ve nerede ortaya çıkmıştır?

Günümüzde kıymetli bir bölümün dikkatinii çekmeyi başaran ve tv programları da dahil izleyenleri ekrana kilitleyen parkur sporunun tarihi epeyce eskilere dayanıyor. Günümüzdeki haliyle 1980’li yılların sonunda Güney Fransa’da David Belle ve arkadaşları öncülüğünde “Le Parkour” ismi verilen pakur sporu bir hayat ideolojisi olarak ortaya çıkmıştır.

Aslında tarihi çok daha eskiye dayanıyor…

1900’lü yılların başında Fransız Donanması’nda yer alan vücut eğitimi uzmanı George Hebert, insanların hareket kabiliyetine merak salıyor. Müşahedelerine tırmanma, yüzme ve koşma olmak üzere devam ederken bu teknikleri biraraya getirdiği “The Natural Method”u oluşturuyor. Sonrasında Fransız askeri eğitiminde kullanılmasını sağlıyor. Yıllar sonra gazi olup meskenine dönen ve oğlu David Belle ile arkadaşlarına Hebert’in öğretilerini tanıtan Raymond Belle sayesinde varolmuş oluyor.

4. Parkur sporunun çeşitleri var mı?

Elbette var. Bu spor son yıllarda Chase Tag olarak anılıyor. Manası ebelemece, kovalamaca olarak çevrilebilecek özel bir ring üzerindeki mahzurları aşmak ve rakibi yakalamak üzerine kurulu bir yarış. İlginin artmasıyla da dünyada turnuvaları düzenlenen müsabakaları olan bir spor haline gelmiştir.

5. Parkur sporu için hangi ekipmanlara muhtaçlık var?

Parkur sporu kelam konusu olduğunda en değerli ekipmanların başında kaymaz ayakkabılar gelir. Ayağınızın rahat edeceği ve bir sonraki adımınızı düşünmeden atabileceğiniz bir ayakkabı konforuna gereksinim vardır.  Tıpkı vakitte zıplama ve sürünme hareketlerini kolaylaştıracak esnek eşofmanlar ve kaymaz eldivenler de parkur esnasında vazgeçilmez ekipmanlardır.

6. Parkur sporu ne vakit yapılır?

Parkur sporu hareket sınırsızlığı barındırdığı üzere vakit ve yer da tanımaz. 4 mevsim parkur sporu yapılabilir. Beton tabanlarda dikkat edilmesi gerekenler istikrarda kalabilmek için kaymaz ekipmanlar ve hava şartlarına uygun giysilerdir. Şiddetli hava şartlarında ise ekstra dikkat edilmeli ve istikrar sağlanamazsa uygun şartlar oluşana kadar beklenmesi önerilir.

7. Ülkemizde ve dünyada nerelerde yapılır?

Parkur sporu ülkemizde İzmir’de, İstanbul’da, Ankara’da yapılabilir. İzmir parkur salonu bulabileceğiniz özel kentler ortasında yer alır. İstanbul ise hem parkur yapılabilecek sokaklar, parklara sahiptir hem de parkur öğrenebileceğiniz parkur salonları açısından zengindir. Dünyanın pek çok yerinde “spor” niteliği kazanmış parkur sporu Milano, Paris, Abu Dabi üzere kentlerde çeşitli karşılaşmalara sahne olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir