Hastanede 30 yıl boyunca içme suyu yerine tuvalet suyu kullandılar

Japonya’da Osaka Devlet Hastanesi’ndeki personelin ve hastaların yaklaşık 30 yıl boyunca farkında olmadan içme suyu yerine yanlışlıkla tuvalet suyu içtiği ortaya çıkarıldı. Okulun yanlış tesisat sorunu nedeniyle, musluk suyu borularının ve içme suyunun farklı yerlere bağlandığı belirlendi.

Çalışanların ve hastaların, tuvaletten akıtılması gereken suyla tam 30 yıldır hijyenik ürünlerin yıkandığı da belirlendi. Tam 30 yıldır tesisatın yanlış bağlanmış olmasına rağmen, hastaneye yeni bir binanın inşasına başlanmadan önce yanlışlığın farkına varılmadığı keşfedildi. Yeni bina için yapılan denetimler sırasında gerçek ortaya çıktı.

BİRDEN ÇOK KEZ TEST EDİLDİ

Söz konusu su, el yıkamak ve gargara yapmak için kullanılanlarda da dahil 120 muslukta kullanılıyordu. Bugüne kadar, hastanede içme suyu için testler yapıldığı ve 2014 yılından itibaren hiçbir soruna rastlanmadığı bildirildi. Bu testler sırasında suyun renginin, berraklığının, tadının ve kokusunun da test edildiği aktarıldı.

Osaka Devlet Hastanesi Üniversitesi ise yıllardır bir sorunla karşılaşmadıklarını ve bu durumun ‘sağlık tehlikesi’ne yol açmadığını öne sürdü. Olayın ortaya çıkmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Osaka Devlet Hastanesi Üniversitesi Dekanı Kazuhiko Nakatani özür diledi. Nakatani, “İleri düzey tıbbi bakım sağlayan üniversite hastanesinin kaygıya yol açmasına çok üzüldüm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir