Hakan Fidan’ın sözleri dünyada manşet: Türkiye baskılardan etkilenmeyecek

İsveç’in tersine Türkiye’nin taleplerini yerine getiren Finlandiya NATO’ya üye olurken İsveç’in bu tavrı değişmeye başladı.

İsveç sonunda terör örgütü destekçilerine mahpus cezası öngören yasaya onay verdi.

1 Haziran’da yürürlüğe giren yasa ile terör örgütünün faaliyetlerini teşvik eden, güçlendiren yahut destekleyenlere en fazla 4 yıl mahpus cezası verilmenin önü açıldı.

Yasa ile Türkiye’nin taleplerini yerine getirdiğini belirten İsveç geri sayıma geçerken dünya nefesini tuttu 11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılacak NATO Doruğu’ndan çıkacak karara kilitlendi.

Ancak kelam konusu yasanın uygulanmaması ve İsveç’teki skandal aksiyon sonrası İsveç’in üyeliği bir defa daha tehlikeye girmiş durumda.

‘Türkiye, Kuran yakma olayının İsveç’in NATO adayı olarak güvenilirliğini baltaladığını söylüyor’

Bu süreçte Türkiye’nin duruşunu net bir biçimde ifade eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ‘Terör örgütlerinin Stockholm sokaklarında her türlü aksiyonu organize edebildiği bir ortamda çok olumlu bir tablo çizmemiz kelam konusu değil’ dedi.

‘Biz Türkiye olarak vakit baskısının metot olarak kullanılmasını tasvip etmedik. Prensipli olarak bahse yaklaştık’ diyen Fidan İsveç’in vazifelerini yerine getirmesi halinde her türlü alternatifin mevcut olduğunun altını çizdi.

Fidan’ın açıklamaları dünya gündemine birinci sıradan giriş yaptı. Pek çok ajans Fidan’ın kelamlarını aboneleri ile paylaşırken The Times of Israel bu gelişmeyi ‘Türkiye, Kuran yakma olayının İsveç’in NATO adayı olarak güvenilirliğini baltaladığını söylüyor’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Haberde ‘Türk dışişleri bakanı, Stockholm’ü provokatif eylemi engellemediği için azarladı ve ‘ev ödevini tamamlarsa’ ittifaka girebileceğini söyledi’ tabirine yer verildi.

İsveç’te Kurban Bayramı’nın birinci gününde polis muhafazası altında Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı provokatif eylem yapılmıştı.

‘Türk Dışişleri Bakanı, İsveç’in NATO üyelik amacı konusunda baskı yapılmayacağını ilan etti’

Voice of America ‘Türkiye, İsveç’te Kur’an Yakmanın Mümkün NATO Üyesi Olarak Soruları Ortaya Çıkardığını Söyledi’ başlıklı haberinde Türkiye’nin onay öncesi pek çok soruyu gündeme getirdiğini yazdı.

Yunan Proto Thema haberinde ‘Türkiye dışişleri bakanı, Türkiye’nin baskılardan etkilenmeyeceğini ve Atlantik ittifakı için bir yük olması durumunda İsveç’in NATO’ya üyeliğine karşı çıkacağını söyledi’ tabirlerine yer verdi.

Al Arabiya ‘Türk Dışişleri Bakanı, İsveç’in NATO üyelik amacı konusunda baskı yapılmayacağını ilan etti’ dedi.

Newsweek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kırmızı çizgisinin İslamafobi olduğunu açıkladığını hatırlattı.

Haberde ‘Türkiye lideri, İsveç NATO’ya katılmayı umuyorsa, İslamofobi ile çaba için daha fazla adım atması gerektiğini belirtti’ denildi.

‘Stockholm protestosunda Kuran’ın yakılması Türkiye’yi tekrar kızdırdı’ diyen Bloomberg ise şu değerlendirmede bulundu; ‘Erdoğan, İsveç’in NATO’ya iştirak müzakerelerine soğuk su döktü’

NATO tepesine bir hafta kaldığına dikkat çeken In.gr ‘Hakan Fidan: Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılması istikametindeki baskılardan etkilenmeyecek’ başlığını attı.

CNN Yunanistan ise ‘Türkiye: İsveç’in NATO üyeliği için baskılardan etkilenmeyeceğiz’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İsveç basını ‘Türk etkisini’ yazdı

Fidan’ın açıklamaları İsveç basınında da geniş yer buldu.

Omni haberinde ‘Türkiye, İsveç’in NATO’ya kabulü konusunda vakit baskısına boyun eğmeyi düşünmüyor. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, televizyonda düzenlediği basın toplantısında bu türlü diyor’ tabirlerine yer verdi.

Rusya komşusu Finlandiya ve başka kuzey ülkesi İsveç’in NATO’ya üye olmaması konusunda uzun müddettir ihtarlarda bulunuyor. Lakin Putin’in buyruğu ile Ukrayna’da başlayan savaş sonrası Moskova’nın planı tabiri caizse aykırı tepmiş durumda. Çünkü Ukrayna işgali sonrası iki ülke de NATO’ya üyelik müracaatında bulundu. İsveç’in bilakis Türkiye’nin taleplerini karşılayan Finlandiya ittifaka üye oldu.

‘Türkiye’nin yeni dışişleri bakanı Stockholm ev ödevini yaparsa Ankara’nın İsveç’in üyeliğini onaylayabileceğini söylüyor’

Aftobladet Türkiye ile birlikte Macaristan’ın da İsveç’e şimdi onay vermediğini hatırlattı ve ‘Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Budapeşte’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin tercih etmesi halinde Macaristan’ın İsveç’in NATO üyeliğini onaylayacağı kelamını yineledi’ dedi.

Expressen de Macaristan’ın onayının Türkiye’nin atacağı adıma bağlı olacağını yazdı.

Dagens Industri ‘Türkiye’nin yeni dışişleri bakanı Stockholm ev ödevini yaparsa Ankara’nın İsveç’in üyeliğini onaylayabileceğini söylüyor’ dedi.

Sveriges radio İsveç’teki skandal hareket sonrası birçok Müslüman ülkeden sert yansıların geldiğinin altı çizildi ve ‘Türkiye’de, İsveç’in mümkün NATO üyeliği karşısında değişen İsveç imajı belirleyici olabilir’ denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir