Hac kuraları ne zaman? Hac kura sonuçları için Diyanet tarih verdi

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için müracaatta bulunan adayların beklediği Hac kurası tarihi aşikâr oldu. Hac kurası sonucunda 83 bin 430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazanacak. Katsayıları müracaat yaptıkları yıl mühletinin iki ile çarpılmasıyla belirlenen adaylardan bu sene başvuran bir, 2 sene evvel başvuran 4, 3 sene evvel başvuran ise 9 kere kuraya dahil olacak.

2020’deki kurada isimleri çıkmasına karşın Kovid-19 salgını ve 65 yaş üstü kısıtlaması nedeniyle hacca gidemeyenler, kuraya katılmaksızın direkt hacca gidebilecek.

Hacca gitmeye hak kazananlar, birinci kere müracaat eden ve kurada ismi çıkmayan birini yanlarına almak isterse kazanılan haklarını kaybedecek ve tekrar kuraya girmek zorunda kalacak.

Böylece hac kontenjanı salgın öncesine dönen Türkiye, nüfusunun yaklaşık binde bir oranında hacı adayını Suudi Arabistan’a gönderecek.

HAC KURASI NE VAKİT?

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, hac ibadeti için birinci sefer kayıt yaptıracak yahut kayıtlarını güncelleyecek adayların müracaat süreçleri bugün sona eriyor.

Hac ibadetini yerine getirmek isteyen 83 bin 430 aday, 15 Şubat’ta katsayıya dayanan kura sistemiyle belirlenecek. AA

2020 YILINDA 65 YAŞ SONU NEDENİYLE GİDEMEYEN ADAYLARIN DURUMU

2020’de kesin kayıt hakkı elde edip 65 yaş hududu ve Kovid-19 kuralları nedeniyle hacca gidemeyenlerin hakları gizli.

Hac ve Umre Heyetinin aldığı karar nazaran, 2020’de kesin kayıt hakkı elde edip paralarını bloke eden ve geçen yıl 65 yaş üzerinde olduğu için hac farizasını yerine getiremeyen adaylar, bu yıl müsaade verildiği takdirde hacca direkt gidebilecek.

HACCA GİTMEYE HAK KAZANAN, KURADA İSMİ ÇIKMAYAN BİRİNİ YANINA ALMAK İSTERSE HAKLARI KAYBOLACAK MI?

Hacca gitmeye hak kazananlar, birinci kere müracaat eden ve kurada ismi çıkmayan birini yanlarına almak isterse, kazanılan haklarını kaybedecek ve tekrar kuraya girmek zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir