Güney Kıbrıs’tan ABD’ye Türkiye çağrısı: Arabuluculuk edin

Güney Kıbrıs Rum İdaresi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, ABD’nin, İsrail ile Lübnan ortasındaki deniz sonu mutabakatına aracılık etmedeki rolüne dikkati çekerek, muhtemel bir deniz sonu muahedesi için Güney Kıbrıs ile Türkiye ortasında da mekik diplomasisine arabuluculuk edebileceğini söyledi.

Rum radyosu CyBC’ye konuşan Kasulides, mevzuyu birinci telefon görüşmesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Güç Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein’a aktarmayı planladığını kaydetti.

Güney Kıbrıs önderi Nikos Anastasiadis’in de Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunu istişare etmekten yana olduğunu daha evvel tabir ettiğini söyleyen Kasoulides, “İkincisi (İsrail-Lübnan mutabakatını kastediyor) bu kere de Kıbrıs ile Türkiye ortasında yapılabilir” dedi.

LÜBNAN İLE İSRAİL ORTASINDAKİ DENİZ SONU ANLAŞMASI

On yıllardır devam eden krizde Lübnan ve İsrail, deniz sonu uyuşmazlığının tahlili gayesiyle Ekim 2020’de Birleşmiş Milletler (BM) nezareti ve ABD orta buluculuğunda dolaylı müzakerelere başlamıştı. 

Müzakereler Mayıs 2021’deki beşinci çeşidin akabinde muahedeye varılmaksızın askıya alınmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile bir yıldır askıda olan müzakerelere yine başlanması için 14 Haziran’da, arabulucu pozisyonundaki ABD Dışişleri Bakanlığı Güç Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein ile bir ortaya gelmişti.

Uzun uzun yapılan görüşmelerin sonunda, Lübnan ile İsrail ortasındaki tartışmalı deniz hududu konusunu mutabakata bağlanmıştı. Bu görüşmelere Washington ismine, Amos Hochstein arabuluculuk etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir